RTX40 serisine özel Nvidia DLSS 3 için reyin desteği genişliyor

22.01.2023
4
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
RTX40 serisine özel Nvidia DLSS 3 için reyin desteği genişliyor

Ekran kartı devi Nvidia, uzun zamandır merakla bilave edilen GeForce RTX 40 serisi ekran kartları ile DLSS 3 teknolojisini de tanıtmıştı.

İşte bu teknolojinin desteklediği oyunları sayısı yavaş da olsa çoğalıyor. Bu mevzuda Nvidia Türkiye ’den bugün gelen resmî açıklama şöyle oldu: “Nvidia Kasım ayında 3 oyuna daha DLSS 3 desteği geleceğini ve iki oyunun daha DLSS 2 Süper Çözünürlük desteği alacağını da duyurdu. Önceki nesil bir GeForce RTX grafik kartına veya dizüstü bilgisayarına sahip olan kullanıcılar DLSS 3 desteğine sahip olan tüm oyunlarda DLSS 2 Süper Çözünürlüğü kullanabiliyor. Buna ek olarak, DLSS 3 entegrasyonları, tüm GeForce RTX kullanıcıları için sistem gecikmesini eksilten ve oyunları daha duyarlı hale getiren NVIDIA Reflex desteğini de içeriyor.

Bu ay DLSS aktüellemeleri aşağıdaki başlıkları içeriyor:

DLSS 3

F1 22 – aktüelleme yapılabiliyor, performans 2,5 kata kadar artıyorF.I.S.T.: Forged In Shadow Torch – 7 Kasım ’daki aktüellemeyle performans 2 kat artacakMicrosoft Flight Simulator – şimdi beta sürümünde, Microsoft Flight Simulator Sim Update 11 ve oyunun yeni Microsoft Flight Simulator 40th Anniversary Edition lansmanı ile birlikte 11 Kasım ’da geliyor.Destroy All Humans! 2 – Reprobed – 15 Kasım ’da piyasaya sürülecek, kare süratleri 2 kata kadar artırılacakMarvel ’s Spider-Man: Miles Morales – 18 Kasım Lansman

DLSS 2 Super Resolution

Sackboy: A Big Adventure – şimdi erişilebiliyor, performans 2,5 kata kadar artıyorPGA TOUR 2K23 – şimdi erişilebiliyor, performansı %70 ’e kadar artıyorCrossout: Supercharged – aktüelleme yapılabiliyor WRC Generations – The FIA WRC Official Game – 3 Kasım Lansman The Chant – 3 Kasım Lansman

DLSS 3 ’ü Nvidia kendisi yaptığı açıklamada şöyle açıklamıştı: “Yapay akıl destekli bu teknoloji, çok daha süratli reyin oynamak için tüm kareyi tek seferde oluşturabiliyor. GPU ’nun tüm kareleri bağımsız olarak oluşturmasına izin vererek, oyunlardaki CPU performans sınırlamalarının üstesinden geliyor.

Unity ve Unreal Engine gibi dünyanın en popüler reyin motorlarında uygulanan bu teknoloji, yakında çıkacak 35 ’deri fazla reyin ve uygulamayla dünyanın önde gelen reyin geliştiricilerinin çoğundan destek aldı.

DLSS 3 ile örneğin tüm ayarlar sarih RTX modunda Cyberpunk 2077 oyunu 25-26 fps seviyesinden 90-100 fps seviyelerine çıkabiliyor. DLSS 3 aktif edildiği zaman Microsoft Flight Simulator ’un kare sürati ise 55 fps seviyelerinden 110 fps seviyelerine çekilebiliyor.

Peki DLSS 3 neden sadece RTX 40 serisine özel bırakıldı?

Bunun arkasında RTX 4080 ve RTX 4090‘larda yer alan iki kat daha güçlü “İsme Optik Akış Süratlendiricisı” ekipmanı yer alıyor. “Optik Akış Süratlendiricisı” söylendiği kadarıyla Nvidia ekran kartlarında çok uzun zamandır yer alıyor. Ancak eski kartlardaki teçhizat yeni DLSS altyapısı için yeterli performansı ve kaliteyi sunamıyor.

Nvidia kendisi İsme merkezli bu çoğalışı şöyle açıklıyor: “2 kat daha süratli performansa sahip İsme Optik Akış Süratlendirici, DLSS 3 ’nam sahnedeki hareketi tahmin etmesine imkân tanıyarak yapay sinir ağının görüntü kalitesini korumasını ve kare süratini artırmasını sağlar.”

Aslında RTX 30 serisinde de DLSS 3 çalıştırılabiliyor. Ancak bu kartlardaki Optik Akış Süratlendiricisı yavaş olduğu için görüntünün iyi olmadığı açıklanıyor. Burada çalışmaların devam ettiği, gerekli kalite seviyesine ulaşılırsa RTX 30 serisi için de DLSS 3 ’nam gelebileceği belirtiliyor. Fakat bu mevzuda çok ümitli olmamak gerekiyor.

DLSS 3 oyunları yanında bu ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel erişim taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.