Kanye West, Parler sosyal medya platformunu alıyor

17.05.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kanye West, Parler sosyal medya platformunu alıyor

Son yarıyılda gündemde düşmeyen Kanye West ya da kullandığı yeni ismiyle Ye, Parler sosyal medya platformunu alıyor.

Parler, geçmişi oldukça karmaşık bir uygulama. Anımsamak ismine ABD daha önceki başkanı Donald Trump ile bağlı olarak Washington merkezli hadiselerin merkezinde Parler yer alıyordu. ABD ’de geçtiğimiz sene gerçekten fantastik hadiseler yaşandı. Washington DC ’de kurultay binasının işgali sonrasında 4 birey yaşamını kaybetti, 14 polis memuru yaralandı, 52 birey nezaretine alındı ve iki adet boru tipi el imali bomba ele geçirildi. ABD tercihini Biden ’a kaybeden Donald Trump, bu hadiseler suratından hemen hemen bütün büyük sosyal medya ağlarından engellendi.

Bu hadiselerin “organizasyon” tarafındaki merkezi ise Parler adlı sosyal medya platformu olmuştu. Trump ’ın sponsorları ve fazla sağ sponsorları Parler‘ı kullanarak organize olmuş ve vaka sonrasında da bu platform üzerinden bağlantı kurmuştu. Bu surattan büyük işletmeler Parler‘ı yasaklamaya başlamış, uygulamanın yasa dışı eylemlere göz yummaya devam ettiği ve içerisindeki topluluğu idaremekte başarısız olduğu söylenmişti.

Parler uygulaması geçtiğimiz sene evvel Apple tarafından App Store ’dan, daha sonra ise Google tarafından da Play Store ’dan kaldırıldı. Buradaki en büyük adım Amazon‘dan gelmiş, şirket Parler ’ın AWS Amazon Web Services ulaşımını kesmişti.

Tüm bunların üstüne bugün gelen “Kanye West Parler sosyal medya platformunu alıyor” haberi oldukça dikkat çekti. West, son yarıyılda çok tepki sürükleyen adlar arasında yer alıyor. Yahudi karşıtı paylaşımları sebebiyle Twitter ve Instagram hesabı kapatılan West, bundan sonra tepki sürükleyen görüşlerini Parler üzerinden paylaşmaya başlayacak.

Mevzu hakkında bir açıklama yapan Parler ’ın arttaki şirket Parlement Technologies, satın almanın “tüm seslerin güzel karşılandığı iptal edilemez bir ekosistem” yaratmaya takviyeci olacağını söyledi. West ya da Ye ise yaptığı basın açıklamasında mevzu hakkında “Muhafazakâr görüşlerin kavgalı kabul edildiği bir dünyada, kendimizi hürce ifade etme hakkına sahip olduğumuzdan emin olmalıyız” dedi.

Kanye West ve Parler hücumu yanında bu da alakanızı çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.