Snapdragon 8 Gen 2 harekâtçı için çok az bir müddet kaldı

28.11.2022
7
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Snapdragon 8 Gen 2 harekâtçı için çok az bir müddet kaldı

Mobil harekâtçı devi Qualcomm, yeni harekâtçılar üzerinde çalışmaya devam ediyor. Çok yakında Snapdragon 8 Gen 2 geliyor.

Qualcomm, 2022 ’nin Snapdragon Summit aktifliğini yapılan resmî açıklama ile bildiğimiz kadarıyla 15-17 Kasım tarihleri arasında Hawaii ’de yapacak. İşte bu aktifliğin yıldızı yüzde 99 olasılıkla 15 Kasım tarihinde başka bir deyişle yarın tanıtılacak Snapdragon 8 Gen 2 harekâtçı olacak. Bu harekâtçı Samsung Galaxy S23 serisindeki modeller dahil olmak üzere bir hayli amiral gemisi Android telefona efor verecek. Android tarafındaki performans çıtasını ciddi biçimde yükseltmesi beklenen harekâtçı için bir hayli değişik bilgi gündemde yer alıyor.

Örneğin firma Snapdragon 8 Gen 2 için “ultra yüksek frekans” kıymetine sahip bir versiyon karşımıza çıkarabilir. Ortaya atılan iddialara göre banal versiyonun maksimum çekirdek sürati 3.19 GHz seviyesinde olacak. Bu öbür versiyon ise bazı iddialara göre 3.5 GHz seviyesine kadar çıkabilecek.

Daha yüksek saat sürati ile daha yüksek performans sunacak bu özel versiyon, özellikle reyin telefonlarında kullanılabilir. Burada spesifik olarak da faal fana sahip olan başka bir deyişle devamlı olarak yüksek soğutma sunabilen reyin telefonları bu özel 8 Gen 2 harekâtçı üzerine kurulabilir. GPU mevzusunda çok ciddi bir çoğalış getireceği iddia edilen harekâtçı, 2023 ’nam çok rakamda amiral gemisinde kullanılacak.

Bir evvelki ana versiyon Snapdragon 8 Gen 1, 3.0 GHz süratinde çalışan bir adet Cortex-X2, 2.5 GHz süratinde çalışan üç adet Cortex-A710 ve 1.79 GHz süratinde çalışan dört adet Cortex-A510 çekirdek toplanıyor. 8 Gen 2 operasyoncuda ise montaj yapısı garip biçimde değişebilir.

Uzun zamandır gündemde olan iddialara göre yeni harekâtçı şimdiki altyapılardan değişik olarak 1+2+2+3 çekirdek dizilimi üzerine kurulabilir. Burada spesifik olarak bir adet Cortex-X3, iki adet Cortex-A720, iki adet Cortex A710 ve üç adet A510 çekirdeği bir araya gelebilir.

TSMC ’nin 4 nm yapım sürecinden çıkacak başka bir deyişle 3 nm seviyesine inmeyecek bilgisi verilen üst seviye harekâtçı, dört değişik çekirdek cinsi ile birlikte performans ve verim mevzusunda yeni bir seviyeye çıkabilir. Bu operasyoncuya sahip ilk modeller ise 2022 ’nin sonunda ya da 2023 ’nam hemen başında pazara sunulabilir.

Aloha

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.