Airspeeder, uçan yarış araçları ile ilk mücadeleyi yaptı [Video]

19.06.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Airspeeder, uçan yarış araçları ile ilk mücadeleyi yaptı [Video]

Avustralya merkezli teşebbüs Alauda, yarış serisi Airspeeder için ilk iki karakter yarışı hakikatleştirdiklerini duyurdu.

Uzun süre evvel karşımıza çıkan Airspeeder merkezli EXA serisi, zaman zaman çıkan minik balakalar ile gündeme gelmeyi sürdürüyordu. Bu seri için şirket daha evvel görmeyenler için insan hakimiyetinde uçan yarış taşıtı modelleri geliştiriyor. Bu vasıtalar için “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan firma, süreçte geleceğin yarış eğlencesi bu olacak ibaresini de kullanıyor. Bu mevzuda sürat kesmeden çalışan şirket, en son şimdiye kadar 250 ’den fazla uçuş denemesi hakikatleştirdiklerini açıklamıştı. Şimdi ise ilk minik çaplı yarışın yapıldığı duyuruldu.

Bu dünyada bir ilke imza atan ve Güney Avustralya merkezli mesken yerlerinden uzak bir konumda yapılan yarışta, iki ekip ve kaptan karşı karşıya geldi. Kaptanlar bu hava vasıtalarını VR başlık ve hakimiyetçi ile yerden idaredi. Özetini yukarıyadaki videoda izleyebileceğiniz ilk yarış, şimdilik çok cümbüşlü görünmüyor. Zira dediğimiz gibi taşıtların içerisinde kaptanlar yer almıyor. Fakat bu hep böyle olmayacak. Şirket her şey yolunda giderse 2024 senesinde hava vasıtalarının içerisine kaptanlar koyacak ve yakın geçecek hava yarışları esas o zaman coşkulu hale gelecek.

İşletmenin geliştirdiği daha çok test odaklı mevcut hava taşıtı, çağdaş bir tasarıma sahip. 130 kilogram ’lık hava taşıtı, içerisindeki bireyle beraber 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 3 saniye altında çıkabiliyor. Toplam sekiz adet pervane ile aralıksız 20 dakika boyunca yol alabilen tamamen elektrikli Airspeeder Mk3, 4 metre uzunluğa ve 3,5 metre genişliğe sahip. Maksimum eforu 320 kW olarak açıklanan bu merak edilen taşıt için Mk4 sürümü de geliştirme aşamasında yer alıyor.

LiDAR ve öteki sensörler ile kaptanların birbirlerine hasar vermeden çok yakın biçimde çaba etmesine imkân tanıyacak seri, süreçte Nvidia ve DHL gibi büyük sponsorlara da sahip.

Airspeeder yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.