SpaceX durmuyor: “48. kalkışta tek seferde 54 uydu atıldı”

22.03.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SpaceX durmuyor: “48. kalkışta tek seferde 54 uydu atıldı”

Elon Musk ’ın özel uzay firmayı SpaceX, kalkışlara ara vermeden devam ediyor. İşletme bugün bir defa daha Starlink için göreve çıktı.

SpaceX, bugün Falcon 9 ’a yüklenen bütün 54 değişik uzaydan internet sunan Starlink uydusunu pespaye dünya yörüngesine çıkardı. Bu senenin 48. görevinde bir defa daha bütün başarıya erişen firma, görevde kullanılan Falcon 9 ’un ilk aşamasını yeniden A Shortfall of Gravitas isimli deniz üstü özerk platforma sorunsuz olarak dikey biçimde indirdi. Bu son görev için ilk tebrik dolaysız olarak CEO Elon Musk ’tan geldi. Musk, Twitter ’dan “Bu seneki 48. fırlatma için SpaceX ekibini kutluyorum. Falcon 9 artık bir sene içinde tek bir vasıta cinsiyle en fazla fırlatma rekorunu elinde bulunduruyor.”

SpaceX Starlink hizmeti kısa süre evvel uçaklar için özel olarak hazırlanan Starlink Aviation ismi ile gündemdeydi. Yapılan açıklamaya göre “Aero Terminal Resimdeki uçağın üstünde görülebiliyor” ile donatılan uçaklar, önümüzdeki sene semanda bütün 350 Mbps internet ulaşımına kavuşacak. Bu yüksek süratli internet sayesinde şahıslar uçarken şimdiden çok daha değişik ihtimallere kavuşabilecek.

Starlink hizmetinin daha evvel 2023 yılında Türkiye ’de açılacağı aktarılıyordu. Ancak işletme daha sonra sitesini aktüelledi ve 2023 tarihini kaldırdı. Starlink için Türkiye hali hazırda olasılıklar dahilinde ancak bunun ne zaman olacağı belli olmuş değil.

Son görevde kalkış böyle oldu:

Liftoff! pic.twitter.com/s684z16wh7

— SpaceX @SpaceX October 20, 2022

Son görevde Falcon 9 ’un ilk aşaması böyle indi:

Falcon 9 ’s first stage has landed on the A Shortfall of Gravitas droneship pic.twitter.com/gcz5B3yN9O

— SpaceX @SpaceX October 20, 2022

SpaceX görevleri ve Starlink adımları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin konsept elektrikli otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.