SpaceX Starship ve Super Heavy Booster için ilk yörünge testi yakında

25.04.2023
1
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
SpaceX Starship ve Super Heavy Booster için ilk yörünge testi yakında

Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre SpaceX Starship ve Super Heavy Booster için ilk yörünge testi yakında yer alıyor.

SpaceX, şu an insanoğlunun uzay geleceği için çok ehemmiyetli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların merkezinde de ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan SpaceX Starship yer alıyor. Şirketin insanoğlunu Ay ve Mars ’a götürecek Starship uzay vasıtasını dünya dışına taşıyacak ilk evre olan Super Heavy Booster, “7” adlı versiyonuyla bünyesinde bütün 33 değişik Raptor 2 motoru taşıyor.

İşte bu ehemmiyetli ikili, SpaceX Starship ve Super Heavy Booster, Elon Musk ’ın açıklamasına göre ilk yörünge uçuş testine büyük olasılıkla kasım ayında çıkacak. Şu an Super Heavy Booster özelinde çok sayıda değişmez ateşleme testi reelleştiren Sabit olarak firma, ilk hakikat yörünge gösterimine de artık bütün olarak hazır gibi görünüyor.

Hatta SpaceX kasım ayından evvel de bir sınama yapabilir. Ekim ayının sonunda da bir kalkış sınaması gündeme gelebilir. Söylendiği kadarıyla bu yörünge sınamasında Starship ile Dünya çevresinde bir tur atılacak ve daha sonra dikey olarak iniş yapılacak.

SpaceX ’in geleceği için hayati ehemmiyeti bulunan uzay taşıtı Starship, yukarıyada da dediğimiz gibi işletme tarafından geliştirilen Raptor 2 roket motorlarını temel alıyor. Raptor 1 ’den çok daha az parça ile bir araya getirilen motor, bu sayede daha hafif, daha küçük ve daha kolay biçimde üretilebiliyor.

SpaceX mühendislerinin her bkocaman özelinde 250 ton efor için zorlayabileceklerini düşündükleri roket motoru, çok ehemmiyetli biçimde saatler içerisinde yine kalkışa hazır hale gelebiliyor ve Raptor 1 ’e oranla yüzde 50 ’ye yakın oradan daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship ve Super Heavy Booster‘ı yine kullanılabilir yapıda tasarlıyor.

Alanın en eforlusu olacak Starship ile beraber Elon Musk ve işletmeyi SpaceX, hudutları aşmayı ve insanoğlunu Mars ’a götürmeyi istiyor. Hatta Musk ’ın kızıl gezegen üzerine bir insan kolonisi kurma amacı da bulunuyor.

Ancak bu süreç öyle çok kolay ya da kısa müddette olmayacak. Musk ’ın hesaplarına göre Mars ’ta kendi kendisini yönet ettirebilecek insan topluluğu için çok ama çok fazla sayıda kalkışa Varsayımlar 10 sene boyunca haftada 20 değişik kalkışa işaret ediyor lüzum olacak.

SpaceX Starship ve Super Heavy Booster yanında bu da alakanızı çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.