SpinLaunch, uzaya uydu fırlatma sistemi için yeni test yaptı

24.03.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
SpinLaunch, uzaya uydu fırlatma sistemi için yeni test yaptı

SpinLaunch şirketsı, çok dikkat toplayan ve ilginç görünen uzaya uydu fırlatma sistemini test etmeye devam ediyor.

Biliyorsunuz gşöhretimizde uyduları ve astronotları pespaye dünya yörüngesine iki evreli roketler kullanarak çıkarıyoruz. Bazı işletmeler bunu değiştirmek istiyor zira mevcut altyapının bazı güvenlik riskleri yanında etrafa olumsuz tesirleri bulunuyor. Ayrıca roket temelli kalkışlar eskiye oranla ucuzlamasına karşın halen çok yüksek maliyet oluşturuyor. SpinLaunch şirketsı, bunu en azından minik roketler 200 kg ’a kadar için tamamen değiştirmek istiyor. Şirket kaçıranlar için bütün olarak bir uzaya uydu fırlatma sistemi geliştiriyor. Bu süreçte minik boyutlu rokete yüklenen minik uyduların, devasa bir santrifüj ile döndürülerek 8.000 kilometre/s süratte gökyüzüne fırlatılması hedefleniyor.

Uzun zamandır gündemde olan şirket, kısa süre evvel yukarıyadaki videoda izleyebileceğiniz bir testi daha gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre ilk kez NASA ’nın da dahil olduğu bu 10. test kapsamında NASA, Airbus U.S., Cornell University ve Outpost için test yükleri atıldı. Bu testler üzerinden çok ehemmiyetli bilgiler elde eden SpinLaunch, bu gidişle minik yüklerin pespaye dünya yörüngesine taşınması için geleceğin en ehemmiyetli isimlerinden birisi olabilir.

SpinLaunch tarafından kurulan sistem sayesinde mevcut roketlerin ilk aşaması ortadan kaldırılabiliyor, sadece yörüngeye oturmayı sağlayan ikinci düzeye yer veriliyor. Başka Bir Deyişle atmosferden çıkışta bir roket ateşlemesi olmuyor, sadece esas yerleşme için çok yüksekte uzaya özel bir roket itişinden takviye alınıyor.

SpinLaunch ’ın geliştirdiği, kalkışları çok daha ucuz, etrafçı ve süratli hale getirecek bu sistemin gelecekte standart hale gelip gelmeyeceğini elbette zaman gösterecek. Bu sistemin olağanüstü yüksek G-Gücü sebebiyle insanlı bir görevde kullanılması ise muhtemel görünmüyor.

NASA ve SpinLaunch testi yanında bu da ilginizi çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.