Eviation imzalı elektrikli uçak ilk uçuş testine çıktı [Video]

24.03.2023
4
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Eviation imzalı elektrikli uçak ilk uçuş testine çıktı [Video]

Elektrikli uçak çalışmaları ciddi ciddi sürat kazandı. Bu sefer bu mevzuda gündemde gelen işletme Eviation oldu.

Eviation, geliştirdiği lüks sınıfa giren ilk elektrikli uçak modeliyle uzun zamandır gündemde yer alıyor. Tasarımını yukarıyada gördüğünüz bu özel uçak, 11 şahsiyet bir seçenek konumunda bulunuyor. Daha evvel “Alice” ismi verilen uçak ile 814 kilometre erim elde edilebilecek bilgisi veriliyordu. Yukarıyadaki videoda ilk kere uçarken görebileceğiniz Alice, son evrede 463 kilometre kadar erim sunabiliyor. Bu erim ilk açıklamalara göre ciddi biçimde düşük ancak yeniden de birçok rota için yeterli bulunuyor. Bu arada Alice geliştirme sürecinde erim kaybı yaşadı ancak süratlendi. Daha evvel elektrikli uçak modeli maksimum 407 kilometre/s süratte yol alabiliyor açıklaması yapılıyordu. Artık maksimum sürat 481 kilometre/s olarak açıklanıyor.

Daha evvel üç adet Magnix imzalı pervaneli elektrik motoru üzerine kurulan, şimdi ise arkaya konumlandırılan iki adet motoru bulunan Eviation Alice, elektrik esasının etkisiyle rakiplerden daha sessiz ve 8 dakika süren ilk uçuş testinde 3,500 ft yüksekliğe çıkılmış beklentileri fazlasıyla karşılamış vaziyette.

Eviation Alice artık uçabilecek vaziyette ancak bu hemen ticari seferlere başlayacağı anlamına gelmiyor. İşletme elektrikli uçağını 2026 senesinde faal olarak kullanmayı kastediyor. Bu zamana kadar üzerindeki geliştirme çalışmaları devam edecek hava vasıtayı, pak geleceğin ehemmiyetli bir parçası olacak ve şehirler arasında özellikle zenginler tarafından sık sık seçim edilecek.

Eviation imzalı elektrikli uçak yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.