iPhone 15 ailesi için ilginç yeni detaylar gündemde

17.03.2023
11
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
iPhone 15 ailesi için ilginç yeni detaylar gündemde

2023 ’nam eylül ayında lanse edilecek ve dört modelden oluşacak iPhone 15 ailesi için balakalar gelmeyi sürdürüyor.

15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max ya da daha muhtemel haliyle 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Ultra adlarına sahip dört değişik telefondan oluşacak iPhone 15 ailesi için bu sefer Apple ’a müteveccih sağlam kaynaklardan Ming-Chi Kuo konuştu. Kuo, spesifik olarak 15 Pro ve 15 Ultra ’dan bahsetti ve telefonlardaki efor ile ses butonlarının katı hal formunu benimseyeceğini aktardı. Başka Bir Deyişle bu butonlar yeni aygıtlarda artık bayağı bir fiziksel buton gibi olmayacak, dolaysız olarak değmeyi idrak ederek görev yapacak.

Buna benzer bir başkalaşımı daha evvel Touch ID butonlarında da asıllaştıran Apple, bu sayede daha uzun ömürlü / sağlam bir yapı kuracak. Standart fiziksel tuşların yerini alacak yeni altyapıda yanlara yerleştirilen özel titreşim motorları kullanılacak. Bu bağlamda 15 Pro ve 15 Ultra ’da öteki makinelerden daha fazla titreşim motoru olacak.

Yerleştirilecek motorlar sayesinde şahıslar tuşa bastığını fiziksel bir hareket olmadan anlayabilecek, süreçte kullanıcıya titreşim ile anlık geri bildirim yapılacak. Burada en büyük sual işareti ise kılıf kullanımı oluyor. Bu fiziksel olmayan butonların kılıf takılı olduğu zaman nasıl bir tecrübe sunacağı merak mevzusu olmuş vaziyette.

1/6
My latest survey indicates that the volume button and power button of two high-end iPhone 15/2H23 new iPhone models may adopt a solid-state button design similar to the home button design of iPhone 7/8/SE2 & 3 to replace the physical/mechanical button design.

— 郭明錤 Ming-Chi Kuo @mingchikuo October 28, 2022

Telefonlar hakkında geçtiğimiz yeni incelemelerini yayınlayan TrendForce, 15 Pro ve 15 Ultra modellerinin 8 GB RAM ’e sahip olacağını iddia etti. 14 Pro ve 14 Pro Max şu an 6 GB RAM taşıyor. iPhone 15 ve 15 Plus ’ın ise 14 ile 14 Plus gibi 6 GB RAM taşımaya devam edeceği aktarılıyor.

TrendForce, 15 Pro ve 15 Ultra modellerinin eforunu A17 Bionic, 15 ve 15 Plus ’ın ise A16 Bionic harekâtçıdan alacağını iddia ediyor. Kaynağa göre telefonlarda AKILB-C portuna da geçiş yapılıyor. Biliyorsunuz Avrupa Birliği tarafından alınmış bir AKILB-C kullanım kararı bulunuyor ve bu karara Apple resmi olarak uyacağını belirtiyor.

Daha evvel çıkan balakalara göre ailenin en iyisi 15 Ultra, çift selfie kamerası taşıyabilir. Bu Dynamic Island içerisinde yer alacak selfie kameralarından birisi geniş açı, ötekiyi ise ultra geniş açı olabilir. Bu bilgiye veren kaynağa göre aygıt, en altta 128 GB değil 256 GB dahili depolama alanına sahip olacak.

Bu arada 15 Ultra ön kamera sistemi gibi arka kamerada da fark yaratabilir. Sağlam kaynaklara göre 15 Ultra modelinde 15 Pro ’dan değişik olarak bir periskop kamera olacak. Bu kamera ile yüksek olasılıkla 6x ya da 10x seviyesinde bir optik başka bir deyişle kayıpsız zoom elde edilecek.

iPhone 15 ailesi, iPhone 14 ’ler ile aynı ekran boyutlarına sahip olacak. Başka Bir Deyişle yeniden 6,1 inç ve 6,7 inç büyüklüğünde ekranlar kullanılacak. 15 Pro ve 15 Ultra modellerinde hep sarih ekran dayanaklı 120 Hz OLED ekran, 15 ve 15 Plus modellerinde ise hep sarih ekran takviyeyi olmayan 60 Hz OLED ekran kullanılacak.

Söylendiği kadarıyla yeni sene çıkacak tüm telefonlarda ortak olarak Dynamic Island olacak, iPhone X ile yaşamımıza giren çentik iPhone 15 ailesi ile artık tamamen ortadan kalkacak. Yeni seride çift operasyonculu yapı da sürdürülecek.

Çıkan iPhone 15 iddiaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.