Tesla, insansı robot modelini görücüye çıkardı [Video]

02.06.2023
3
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Tesla, insansı robot modelini görücüye çıkardı [Video]

Elektrikli otomobil Tesla tarafından geliştirilen insansı robot, AI Day kapsamında prototip haliyle görücüye çıkarıldı.

Uzun zamandır geliştirme aşamasında olan “Bot” ve aynı zamanda esas olarak “Optimus” isminin kullanıldığı Tesla insansı robot modeli, AI Day kapsamında Tesla CEO ’su Elon Musk tarafından sahneye ilk düzeyde yukarıyada görebileceğiniz gibi rastgele bir dış oturuma sahip olmayan sarih yapıdaki geliştirici sürümüyle Bumble C çıkarıldı. Kendi başına ayakta durabilen ve yavaş da olsa rahat biçimde hareket edebilen Optimus, daha sonra yapımı kastedilen dış kaplamalarıyla da sahnedeki yerini aldı. Bu sürüm henüz bütün olarak fonksiyonel değildi ve sahneye özel destekler ve personel dayanağıyla çıkarıldı.

Halen temelde prototip aşamasında olan robot, söylendiği kadarıyla aktiflikte gösterilenden daha fazlasını yapabiliyor. Aktiflik kapsamında robotun hareket kabiliyetini çok fazla zorlamak istemediklerini belirten Elon Musk ’a göre Optimus ’un değişik insansı robotlardan en büyük farkı, “seri imal düşünülerek tasarlanmış olması“. Bu sayede robotun 20 bin dolardan daha ucuza satılabileceği iddia ediliyor.

Sarih yapıdaki çalışır prototipi sadece 6 ay içerisinde yaptıklarını belirten Elon Musk, bu sürümün 2.3 kWh batarya koliyi üzerine kurulduğunu Son sürüm iddiaya göre tüm günü çıkarabilecek ve eforunu özel bir Tesla imzalı operasyoncudan aldığını belirtiyor. WiFi ve LTE bağlantı desteklerine sahip olduğu belirtilen Optimus, “metalik tendonlara” sahip insan benzeri elleriyle belirli objeleri kavrama ve kaldırma konusunda sorun yaşamıyor. Bu ellerin tasarlanırken dolaysız olarak insan elinin misal alındığı söyleniyor. Elin çok geniş bir hareket kabiliyeti bulunuyor.

Optimus has biologically inspired hands, made to be useful in any setting pic.twitter.com/octnlLOYxY

— Tesla @Tesla October 1, 2022

Otomobilleri için geliştirdiği otomatik kaptan sistemini ve burada yapılan çalışmaları özel modifikasyonlar ile Optimus ’a getiren Tesla, robotun son düzeyde 8 kilometre/s süratle gidebileceğini ve çok ciddi seviyede yük kaldırabileceğini belirtiyor. Özel yapay zeka altyapısı ile kompleks komutları algılayabildiği belirtilen robot, AI Day kapsamında fabrikada çalışırken ve temel işleri yerine getirirken gözler önüne serildi.

İnsansı robotlar gelecekte fabrikaların olmazsa olmazı olacak.

Evet işletmenin böyle bir amacı da bulunuyor. Optimus için geçtiğimiz ay çok sayıda iş duyuruyu açan firma, bu duyurulardan birisinde “Tesla fabrikalarında binlerce insansı robot olacak” açıklamasını kullanmıştı. Geliştirdiği robotu otomobil ürettiği çok sayıdaki fabrikasına yerleştirecek ve burada 1-2 robot ile kanaat etmeyecek olan dev elektrikli otomobil üreticisi, bu robotlar ile tekerrür eden sıkıcı ve riskli görevleri asıl çalışanların üstünden alacak.

Tesla Bot walking progress – modeled inside Autopilot sim pic.twitter.com/WCrXDFel3t

— Tesla @Tesla October 1, 2022

Çok sayıda güçlü aktüatör üzerine kurulan Tesla insansı robot, firma için daha evvel de söylendiği gibi bir sarih iş duyuruyu oldu. İşletme yapılan gösterim ile dünyanın en marifetli insanlarından bazılarını Tesla ’ya gelmeye ikna etmeye çalıştı. Bize gelin ve bunun gerçekleşmesine dayanakçı olun diyen CEO Elon Musk, Optimus ’un ticari olarak satışının 2027 öncesinde olacağını düşünüyor. Musk, bu dikkat toplayan robot için beş sene bilave edilmeyeceğini belirtiyor. 2027 senesinde gelecek sürümün fabrika yanında ev işlerine dayanakçı olabilecek bir seçenek olacağı da düşünülüyor.

Musk ’a göre gelecek için en büyük risklerden birisi düşük ve süratle eksilen doğum oranı. Ünlü CEO, çalışacak yeterince şahsın olmadığını belirtiyor ve gelecekte oluşacak boşluğu bu insansı robotun tamamlayacağına inanıyor. Musk hatta şunu da diyor: “İnsanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, uygarlık çökecek.”

Soldan sağa: “İlk gösterilen konsept sürüm – Sahneye ilk olarak çıkarılan Bumble C olarak geçen geliştirici sürümü – Robotun 2027 etrafında ticari hale getirilecek olası son hali.

Tesla insansı robot projesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.