1Password da şifresiz geleceği benimsiyor

07.12.2022
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
1Password da şifresiz geleceği benimsiyor

Şifresiz geleceğin bir parçası, en çok kullanılan şifre / parola idareyicileri arasında yer alan 1Password da olacak.

Senenin başında teknoloji devleri Apple, Google ve Microsoft, “şifre girmeden seans açma” ihtimalini yaygınlaştırmak için FIDO standardına sundukları yardımın kapsamını genişletme kararı aldı. Bu adım için şu kısa açıklama yapılmıştı: “Yeni özellik sayesinde web siteleri ve uygulamalar farklı makinelerdeki ve platformlardaki harcayıcılara meblağlı, tehlikesiz ve kolay bir biçimde şifresiz seans açma imkânı sunabilecek.”

İşte bu esasta hazırlanan “Geçiş Anahtarları” özelliği, iOS 16 ile kullanıma sunuldu ve şimdiden bazı uygulamalar ve internet siteleri tarafından faal olarak kullanılmaya başlandı. Google ’ın Android tarafına getirdiği ve OPPO gibi firmaların da dahil olduğu şifresiz yarıyılı, şifre / parola idareyicisi 1Password da benimsiyor.

Firma 2023 ’nam başında “passkey” sistemini kullanıma alacak, bu sayede giriş sürecinde rastgele bir şifre kullanılmasına gerek kalmayacak. Apple ve Google ’ın çözümlerinden farklı olarak her platformda çalışacak evrensel bir altyapı kurduklarını açıklayan 1Password, bunun için FIDO Alliance azası oldu ve süreçte Face ID gibi biyometrik giriş sistemlerine de faal olarak destek veriyor. Şifrelerin ortadan kalkması çok hoş olacak zira şahıslar hali hazırda çok cılız şifreler kullanmayı sürdürüyor.

Peki bu özellik ya da altyapı bütün olarak neler sunuyor? Apple bu mevzuda Safari üzerinden şunları aktarıyor: “Geçiş anahtarları sayesinde Safari ’de gezmek şimdi daha da tehlikesiz. Kullanımı kolay ve daha tehlikesiz benzersiz dijital anahtarlar olan geçiş anahtarları hiçbir zaman web sunucularında saklanmıyor ve cihazda kalıyor. Böylece bilgisayar korsanları bilgi sızdırdıklarında bu geçiş anahtarlarını çalamıyor veya kullanıcıları aldatarak geçiş anahtarlarını paylaşmalarını sağlayamıyor.

Şifrelerin yerini alacak biçimde planlanan geçiş anahtarları, biyometrik doğrulama için Touch ID ya da Face ID ’den faydalanıyor ve iCloud Anahtar Zinciri ’ni kullanarak uçtan uca şifrelemeyle iPhone, iPad, Mac ve Apple TV arasında eşzamanlanıyor.

Üstelik kullanıcılar, uygulamalar ve web genelinde de çalışan geçiş anahtarları sayesinde sadece iPhone ’larını kullanarak Apple dışındaki değişik markaların makinelerindeki web sitelerinde veya uygulamalarda seans açabiliyor.”

Apple ayrıca oldukça bereketli ve tehlikesiz bu altyapı için yaptığı başka bir açıklamada şunları da aktarıyor:

“Kimlik hırsızlığına veya bilgi sızıntılarına karşı korunan yeni nesil bir hesap balakası olan Geçiş Anahtarları hem daha tehlikesiz hem de kullanım kolaylığı sunuyor. FIDO Alliance, Google ve Microsoft iş birliğiyle ortak biçimde geliştirilen geçiş anahtarları hem uygulamalarda hem de web ’de çalışıyor. Böylece kullanıcılar sadece iPhone ’larını kullanarak Apple dışındaki makinelerden web siteleri veya uygulamalarda seans açabiliyor.

1Password adımı yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.