“Afazi” hastası Bruce Willis, Deepfake ile ekranlara geri dönecek

02.06.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
“Afazi” hastası Bruce Willis, Deepfake ile ekranlara geri dönecek

Deepfake teknolojisi ile şahaneler yaratılmaya devam ediliyor. Bu sistemi bugün bir Bruce Willis haberi gündeme getirdi.

Tüm ayrıntılarına ve en iyi bazı misallerine burada yer verdiğimiz Deepfake, hali hazırda bilmeyenler için suni zeka ve makine bilme üzerinden çalışıyor ve temel olarak çok reelci video kurulumlar yapılmasına imkân tanıyor. Photoshop üzerinde yapılan “fotomontaj” sürecini çok reelci biçimde videolara getiren teknik, görüntü yanında ses üzerinde de farklılık yapabiliyor. Bu sistem ile sesinizi çok reelci biçimde başkasının sesi haline getirebiliyorsunuz.

Bruce Willis, ortaya çıktığı kadarıyla işte bütün de bu altyapı için bir uyuşmaya imzalaydı. Kaçıranlar için dünyaca ünlü oyuncu “Afazi” hastalığını tutuldu. Afazi için şu açıklanıyor: “Afazi, beyin kanaması ya da inme felç gibi serebrovasküler rahatsızlıklar neticeyi beynin konuşma bvefatında gelen zarara verilen addır. Beynin konuşma merkezinde oluşan bu zarar, bireylerde konuşma bozukluğu, algıda ve verilen yanıtlarda meblağsızlık ve irtibat problemleri gibi meseleler alana getirir.”

Bu hastalık suratından Bruce Willis şu an oyunculuk yapamıyor. Ancak yapılan uyuşma kapsamında Willis ’in dijital ikizi değişik yerlerde ekranlara gelmeye devam edecek. Söylendiği kadarıyla bu dijital ikizi lisans uyuşması yapılan “Deepcake” şirketi üretecek ve filmlerden reklamlara kadar birçok değişik yerde kullanacak. Bu altyapıda tüm rolü altta görebileceğiniz gibi Willis ’i anımsayan bayağı bir oyuncu üstlenecek, bu oyuncunun suratı ve sesi çekimlerden sonra Willis ’deri alınan bilgiler ile dijital civarda değiştirilecek.

Aktarıldığı kadarıyla Deepcake şirketi Willis dışında bazı başka oyuncularla da görüşüyor. Aynı zamanda bazı aramızda olmayan ünlü adların yaşama / ekranlara yine döndürülmesi için de lisans görüşmelerinin olduğu belirtiliyor. Bu sistem hakkında konuşan Willis şunları aktarıyor: “Çağdaş teknolojinin gelişiyle, başka bir kıtadayken bile çalışabiliyor ve çekimlere katılabiliyorum. Bu çok yeni ve esrarengiz bir tecrübe.”

Deepfake sayesinde ciddi paralar kazanmaya devam edecek 67 yaşındaki ad, birçok değişik başka oyuncuya da misal olacaktır. Söylendiği kadarıyla Arnold Schwarzenegger, Jim Carey ve Michelle Pfeiffer gibi adların da dijital ikizleri bulunuyor.

Not: Kapak görselinde ve videoda Bruce Willis ’in Deepfake versiyonu yer alıyor.

Bruce Willis ve Deepfake adımı yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.