Google Japonya ’dan çok ilginç klavye konsepti: “Gboard Bar”

02.06.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Google Japonya ’dan çok ilginç klavye konsepti: “Gboard Bar”

Google Japonya, bugün karşımıza gerçekten çok tuhaf bir klavye ile çıktı. “Gboard Bar” adlı klavye istenirse üretilebiliyor.

Öncelikle en başından belirtelim. Bu Japonya merkezli planlanan klavye Google tarafından üretilip ticari olarak satışa sunulmayacak. En azından şimdilik böyle bir emel bulunmuyor. Gboard Bar, Japonya ’daki ekibin Android ’in yerleşik klavyesi Gboard ’u evvel çıkarmak ismine hazırladığı fiziksel konseptlerden yalnızca birisi. Ancak bu konsept istenirse asla dönüştürülebiliyor. Buradaki Github sayfasında imal mevzusunda bilinmesi gereken her şeyin olduğu aktarılıyor.

Peki bu klavyeyi tuhaf ya da özel kılan yanı ne? Bu klavye standart versiyonlardan değişik olarak tüm tuşları yan yana diziyor. Hazırlanan klavyede alt alta gelen bir tane bile tuş bulunmuyor. Bu açıdan oldukça ince ancak çok geniş olan Google Gboard Bar, bu yapısıyla iki şahsın aynı anda yazı yazmasına bile imkân veriyor. Bunu yukarıyadaki ana resim gözler önüne seriyor.

Japonya merkezli tuhaf tasarımlar arasına giriş yapan Gboard Bar, yukarıyadaki videoda da görebileceğiniz üzere çok tuhaf bir yazı tecrübeyi getiriyor. Sanki org çalma benzeri bir kullanım sunan ürün, ticari bir makine olmadığından değişik emellerde de gösteriliyor.

Örneğin bu klavye ile dolapların altına kaçan eşyaların çıkarılabileceği ya da ucuna bir file takılarak böcek / kelebek tutma aletine dönüştürülebileceği gösteriliyor. Son yarıyılda gördüğümüz en tuhaf klavye konseptlerinden olan Gboard Bar, yakında netlikle bkocamanları tarafından üretilecek ve faal olarak kullanılacaktır.

Gboard Bar klavye Gboard Bar

Google imzalı klavye yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.