Tesla, otomobillerinden ultrasonik sensörü kaldırıyor

08.06.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tesla, otomobillerinden ultrasonik sensörü kaldırıyor

Yıl bitmeden Türkiye ’ye gelmesini bilave ettiğimiz dev üretici Tesla, yeni otomobillerinden ultrasonik sensörü kaldırıyor.

Tesla otomobil modelleri gelişmiş otomatik kaptan sistemi ile geliyor. Daha evvel kamera, radar ve çok sayıda sensörü temel alan bu altyapı, artık sadece “Tesla Vision” üzerine kurulacak. “Vision” sisteminin en büyük özelliği, sadece kamera kullanılarak çalışması için tasarlanıyor olması. Bu sistemde öbür şirketlerin kurduğu altyapılardan değişik olarak radar ve sensörlere bağlı kalınması istenmiyor. Bu mevzuda bir mutasyon reelleştiren şirket, bu ay itibarıyla Model 3 ve Model Y‘yi sadece kameralar ile pazara sunacak. Bu taşıtlarda eski modellerden değişik olarak 12 değişik ultrasonik sensör olmayacak.

Süreci 2023 yılında Model X ve Model S gibi öbür vasıtalara da genişletecek olan Tesla, bu mutasyon ile daha evvel kullanılan bazı özelliklerin ilk evrede kullanılamayacağını belirtiyor. Ultrasonik sensör ile çalışan park yarkasımı, otomatik park ve vasıta dışından çağırma sistemleri, ilk evrede ultrasonik sensör taşımayan yeni taşıtlarda çalışmayacak. Bu özellikler geliştirilen yapay akıl üzerinden daha sonra sunulacak.

2022 içerisinde Lufthansa ’dan ayrılan Kemal Geçer liderliğinde Türkiye pazarına girmek ismine hazırlıklar yapan Tesla, yapılan resmi paylaşıma göre üçüncü çeyrekte 365 binden fazla otomobil üretti, bu elektrikli otomobilleri 343 binden fazla müşteriye eriştirildi. Bu sayılar ile kendi çeyrek rekorunu kıran şirket, artık yapım konusunda eskiye oranla çok daha iyi gidişatta bulunuyor.

Bunun arkasında ABD, Almanya ve Çin merkezli kurulan fabrikaların etkisi bulunuyor. Şirket artık çok daha geniş bir skalada, yeni yapım teknikleri ile süratli biçimde otomobil imali gerçekleştiriyor. Ancak işletmenin ürettiği vasıtalar hali hazırda nitelik konusunda birçok şahsın eleştirisini topluyor.

Tesla detayları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.