Apple ürünleri 2023 ’te daha da pahalı hale gelebilir

08.06.2023
1
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Apple ürünleri 2023 ’te daha da pahalı hale gelebilir

Apple, 2023 senesinde bazı ürünlerinde hatırı sayılır bir maliyet çoğalışı gerçekleştirebilir. Bu çoğalışın artta dolaysız olarak işletme yer almıyor.

Peki neden böyle bir olasılık doğdu? Bunun artta Tayvan merkezli dev yarı geçirgen üreticisi TSMC yer alıyor. iPhone, iPad ve Mac ’lerdeki Apple tasarımı özel operasyoncuları üreten TSMC, 1 Ocak 2023 itibarıyla yonga yapım fiyatlarında yüzde 6 ’ya varan çoğalışa gidiyor. Apple ’ın başta kabul etmek istemediği ve yüksek olasılıkla özel bir uyuşma bilave ettiği bu çoğalış, bugün çıkan haberlere göre kabul edildi. Bu bağlamda Apple ’ın 2023 ’teki birçok ürünü işletmeye daha fazla yapım maliyeti çıkaracak, bu surattan da büyük ihtimalle iPhone, iPad ve Mac maliyetleri yeni senede çoğalış gösterecek.

Apple, dünyanın en kıymetli teknoloji işletmesi olarak elbette bu çoğalışı harcayıcıya yansıtmayarak kendi içerisinde eritebilir. Başka Bir Deyişle maliyetler bayağıdan daha yüksek hale gelmeyebilir. Ancak temel emeli para kazanmak olan bir işletmenin bu yolu seçmesi çok mümkün görünmüyor. Hemen hemen tüm işletmeler tedarik sürecinden gelen çoğalışları ürün maliyetlerine süratli biçimde yansıtıyor ve bunun elinde devasa bir nakit para bulunan Apple için de değişik olması çok mümkün durmuyor.

Apple, kaçıranlar için 2023 senesinde tanıtmak ismine birçok yeni teçhizat ürünü üzerinde çalışıyor. Bu ürünlerin başında iPhone 15 ailesi yer alıyor. Dört değişik modelden oluşacak ailenin şimdiye kadar çıkan tüm ayrıntıları burada yer alıyor. Yeni senede geleceği hemen hemen kesin olan ürünlerden birisi çok uzun zamandır gündemde olan Reality Pro adlı karma hakikatlik başlığı. Buna ek olarak Apple ’dan 2023 ’te yeni bir HomePod da bilave ediliyor.

Apple ’dan 2023 ’ye HomePod ’a ek olarak Apple TV, HomePod ve FaceTime kamerayı bir araya getirecek uslu bir ev ürünü de gelebilir. Bu temelde ekrana ve kameraya sahip HomePod ’un üzerinde çalışıldığı uzun zamandır gündemde yer alıyor. Apple ’dan yeni senede M3 operasyonculu yeni iMac modelleri de gelecek. Bu modeller arasında 32 inç ekranlı bir iMac Pro da olabilir.

2023 ’te 15 inç ekrana sahip MacBook Air de beklentiler arasında yer alıyor. Yeni senenin en çok ses getiren ürünlerden birisi ise Apple Silikon operasyonculu yeni Mac Pro olacak. Mac Studio ile profesyonellere yüksek performans kompakt bir bilgisayar sunan teknoloji devi, yeni Mac Pro ile çıtayı çok daha yükseltecek. Bu üründe yüksek olasılıkla en üstte 40 çekirdekli CPU ve 128 çekirdekli GPU ile kombinlenebilecek “M2‌ Extreme” ya da “M3 Extreme” adlı bir operasyoncuya yer verilecek.

Yeni senede hepsine ek olarak Apple Watch Series 9 uslu saat modeli de tanıtılacak. Bu modelde artık “kan şekeri” ölçüm özelliğinin sunulması bilave ediliyor. Apple ’ın bu mevzuda uzun zamandır çalıştığı biliniyor. Watch Series 8 ile “sıcaklık sensörü” kullanmaya başlayan Apple, Watch Series 9 ile “tansiyon ölçümü” mevzusunda da bir adım atabilir.

Bu arada Apple, 2022 senesini henüz kapatmadı. Şayet gelen balakalar doğruysa işletmeden ekim ayında M2 temelli harekâtçılara sahip yeni 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri de gelecek. Ayrıca ekim ayı için M2 ve M2 Pro operasyonculu yeni Mac mini beklentisi de masada yer alıyor. Buna ek olarak yeni iPad ve iPad Pro modelleri de ekim ayında lanse edilecek gibi görünüyor.

Peki Apple ’dan 2022 ’de şimdiye kadar hangi ekipmanlar geldi? Bu mevzuda ortaya çıkan aktüel tablo altta:

Mart ayı itibarıyla gelenler:

-Küçük ancak çok güçlü bilgisayar Mac Studio
-27 inç 5K gelişmiş monitör Studio Display
-5G yardımına sahip daha önceki tasarımlı Yeni iPhone SE
-M1 harekâtçı taşıyan 5G ’li Yeni iPad Air

Haziran ayı itibarıyla gelenler:

-M2 operasyonculu Yeni MacBook Air
-M2 operasyonculu Yeni 13 inç MacBook Pro

Eylül ayı itibarıyla gelenler:

-Dört değişik modelden oluşan iPhone 14 ailesi
-ANC performansını ikiye katlayan AirPods Pro 2
-Zorlu koşullara ve sporculara özel Watch Ultra
-Sıcaklık sensörü kazanan Watch Series 8
-Temel gereksinimler için en iyi çözüm Watch SE 2

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.