Türkiye ’de IMEI klonlama sürecine bir önlem geliyor

22.02.2023
9
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye ’de IMEI klonlama sürecine bir önlem geliyor

Türkiye ’de IMEI kopyalama sürecine bir temkin geliyor. Ortaya çıktığı kadarıyla bu taraf hakimiyetten çıkmış vaziyette.

HaberTürk ’te yer alan habere göre Türkiye ’de son yarıyılda uslu telefon pazarında ehemmiyetli bir mesele haline gelen, IMEI balakası değiştirilmiş ya da başka bir deyişle IMEI ’si kopyalanmış makinelerle alakalı olarak yeni tertip etme geliyor. Türkiye Büyük Ulus Meclisi ’ne TBMM sunulan bir Kanun Öneriyi ’ne göre halihazırda 7 sene olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan aygıtların elektronik kimlik balakalarının pasife alınması süresi, yeni yarıyılda 1 seneye düşürülecek.

Yeni tertip etmeye bahane olarak şunlar paylaşılıyor: “Yapılan tespitlerde yurda firari olarak getirilen cep telefonlarının kullanıma açılması için kopyalama harekâtının basitlikle gerçekleştirilebilmesi ve cep telefonlarına kopyalanacak IMEI havuzunun geniş olması gibi faktörlerin firaricilik faaliyetlerinin devam etmesinde ehemmiyetli role sahip olduğu anlaşılmıştır.

Bu sebeple IMEI havuzunun daraltılması ve kanunsuz kullanımın yasaklanarak caydırıcılığın artırılması emeliyle madde kapsamında 5809 rakamlı kanunun 57. maddesinin üçüncü fıkrası ile; halihazırda yedi sene olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan aygıtların elektronik kimlik balakalarının pasife alınması süresi bir seneye düşürülerek, son sinyal alınmasından itibaren sürekli bir sene boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI ’lerinin BTK tarafından pasife alınması hedeflenmektedir.”

Bu mevzuda geçtiğimiz hafta bazı açıklamalarda bulunan Mobil Bağlantı Vasıtaları ve Balaka Teknolojileri İş Adamları Derneği MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Yapılan birçok araştırmaya göre insanlar cep telefonsuz kalmaktansa aç kalmayı seçim ediyor. Bu sene 11 milyona yakın resmi satışa rağmen en iyimser hipotez ile kopyalamanın yüzde 35 ’e erişmesi 3 milyon 850 bin adet yolcu beraberinin ise 500 bine çıkması bilave ediliyor. Her ikisi de rekor seviyeler. Burada hem ülke hem yurttaş hem de sektör kaybediyor.” demişti.

“Kopyalamanın çözülememesi halinde 5G ’nin hiç konuşulmaması gerektiğini vurgulayan” Turnacı, yukarıyadakiler ek olarak “15 yıldır bu mesele çözülemiyor. Yüzde 35 ’deri aşırısı kayıt dışı olan sektörün ayakta kalması olası değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye ’de IMEI kopyalanmanın çoğalmasının artta, çok yüksek seviyeye erişen uslu telefon maliyetleri yer alıyor.

iPhone ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.