Togg C-SUV için kilit teçhizat özellikleri belli oldu

28.11.2022
8
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Togg C-SUV için kilit teçhizat özellikleri belli oldu

Togg için geçtiğimiz hafta içerisinde tertip edilen fabrika gezisinden yeni balakalar gelmeye devam ediyor. Bu sefer teknik ayrıntılar masada.

HaberTürk ’deri Yiğitcan Yıldız ’ın haberine göre Togg imzalı ilk tamamen elektrikli vasıta modeli C-SUV Satış ismi bu olmayacak için teknik özelliklerde aktüellemeye gidildi. Son düzeyden vasıtanın üst seviye versiyonu 320 kW 420 beygir efora sahip olacak ve 4×4 çekiş getirecek. 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 4,8 saniyede çıkacak vasıta, 88.5 kw/h batarya kapasitesine sahip olacak ve takribî 500 km erim bedeli sunacak.

Daha altta yer alan 4×2 çekiş sistemine sahip versiyon, 159.9 kW motor eforuna sahip olacak. Bataryanın kapasitesi 52.4 kw/h olarak geçen bu alt seviye model, 0 ’dan 100 kilometre/s sürate 7,6 saniye içinde çıkıyor ve takribî 300 km kadar bir erim getiriyor. Söylendiği kadarıyla bu vasıta 160W ’tan daha düşük motor eforu sayesinde alt seviye ∗ÖTV diliminde kalacak. Diğer vasıtanın ÖTV ’si çok daha yüksek olacak, bunun maliyeti etkisi büyük olacak.

∗Temmuz ayında elektrikli otomobillerin ÖTV oranlarında yapılan tertip etme sonrasında motor eforu 160 kW ’den fazla olan otomobillerin ÖTV oranı yüzde 50 ve yüzde 60, motor eforu 160 kW ’den düşük olan otomobillerin ÖTV oranı ise yüzde 10 ve yüzde 40 biçiminde belirleniyor.

Aynı habere göre vasıtanın satışa çıkacak her sürümünde 29,8 inç gibi büyük bir kokpit ekranı kullanılacak. Yıldız ’ın aldığı bilgiye göre üst versiyonda elektrikli ayarlanabilir ten koltuklara yer verilecek, alt versiyonlarda ise manuel ayarlanabilir kumaş koltuklar gelecek. Multimedya sistemlerine eforu Qualcomm imzalı bir Snapdragon SA8155P operasyoncu ile verecek Togg C-SUV, ilk etapta toplam üç değişik teçhizat koliyi ve 17-inç / 19-inç jant opsiyonları satışa sunulacak.

Giriş versiyonunda sırça tavan opsiyonu sunulmayacak, üst versiyonlarda ise açılamayan sabit bir sırça tavan kullanılacak Togg C-SUV, alt versiyonlarda standart bayağı aynalar ile gelecek. Üst versiyonlarda ise opsiyon olarak yan ayna yerine kamera kullanılacak. Gösterimi yapılan konsept vasıtada ciddi oranda ten ve nubuk gibi üst seviye malzemelerden kullanan Togg, aktarıldığı kadarıyla yapım versiyonunda bu malzemelerden biraz kısıyor. Son sürümde maliyet dengesi sebebiyle kumaş ve plastik kullanımının çoğaldığı, ancak bunların makûs olmadığı aktarılıyor. Bu mevzuda daha fazla ayrıntı dolaysız olarak burada yer alıyor.

Togg CEO ’su Gürcan Karakaş, kısa süre evvel ulusa talep konusunda konuşmuş ve HaberTürk ’te yer alan haber üzerinden bu mevzuda şunları aktarmıştı: “Her profesyonel firma gibi, biz de büyümek için borsaya açılmak gerektiğini biliyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Büyük olasılıkla yurt dışında ulusa açılacağız. Bu mevzuda henüz bir tarih veremiyoruz.”

Karakaş, 2023 sonu itibarıyla proje için yapılan yatırım meblağının 1,8 milyar euro‘yu bulacağını aktardı ve “Şu ana kadar yatırım meblağımız 1,5 milyar euro seviyesinde. Bu meblağın 500 milyon euro ’luk kısmı özsermaye biçiminde hissedarlarımız tarafından sağlanırken, geri kalan kısım ise kullandığımız kredilerden sağlandı” dedi.

Togg ayrıntıları bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.