Türkiye ’deki transfer döneminin Twitter liderleri açıklandı

21.02.2023
14
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Türkiye ’deki transfer döneminin Twitter liderleri açıklandı

Sosyal medyanın haber alma merkezi Twitter, transfer yarıyılında Twitter ’da en çok konuşulan ekip ve oyuncuları açıkladı.

Mevzu hakkında Twitter şu açıklamaları yaptı: “Yaz yarıyılındaki transfer deliliği Twitter ’ı da salladı. Dünyaca ünlü yıldızlar rotasını Türkiye ’ye çevirirken, bu adlar Twitter ’ın da gündemine oturdu. Everton ’dan Beşiktaş ’a gelen İngiliz süperstar Dele Alli, yaz boyunca hakkında en çok Tweetlenen futbolcu oldu.

Öteki yandan kulüpler arasında ise en çok etkileşimi ve alakayı ise Twitter ’da Fenerbahçe ’nin yaz transfer yarıyılındaki faaliyetleri aldı. Galatasaray ’ın arkasını arkasına yaptığı transferler ve kalkan uçaklar da Twitter ’ın gündemini salladı.

Futbol, Twitter ’ın kalbi olmaya devam ediyor ve transfer yarıyılları taraftarlar Twitter ’da son dakika haberlerinin, rivayetlerin, iddiaların ve spekülasyonların tadını çıkarıyor. Bu yarıyıl, Twitter ’daki futbol sohbetlerinin zirve yaptığı dönemler. Türkiye ’de bu transfer sezonu sansasyonel transferler, transfer söylentileri ve kulüpler arası transfer rekabeti ile sanki fırtına gibi geçti.

Bu transfer sezonunun münazarasız yıldızlarından bkocaman da Twitter oldu. Dün gece itibariyle Türkiye Süper Ligi ’nde deli yaz transfer sezonu sona erdi. Türk futbolseverler “bu nasıl bir transfer sezonuydu” demekte haklılar zira bu sene için birçok beynelmilel futbol yıldızı rotasını Türkiye Süper Ligi ’ne çevirdi. “

Tüm bu duyguların en yoğun yaşandığı yaz boyunca büyük coşkuya, meraka ve heyecana sahne olan Twitter, transfer sezonu ile alakalı bazı bilgileri açıkladı. Bu veriler Türkiye ’de futbol sevgisinin boyutunu bir defa daha gözler önüne sererken, öteki yandan futbolu ve transferleri konuşmak için en ehemmiyetli platformun Twitter olduğunu gösterdi. Bu yarıyılda Twitter ’da Türkiye ’de futbolla alakalı 27 milyona yakın tweet atıldı.

17 Haziran – 5 Eylül arası Twitter bilgilerine göre bu yarıyılda transferlerle alakalı en çok konuşulan ekip Fenerbahçe oldu. Tecrübeli teknik direktör Jorge Jesus ve ehemmiyetli yıldızlarla kuvvetlenen kadrosuyla bu sene yeni bir yolculuğa çıkan Fenerbahçe ’yi ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş izledi.

Son şampiyon Trabzonspor dördüncü, Süper Lig ’e yine yükselen Ankaragücü ise beşinci oldu. Son olarak, İngiltere ’de The Championship ’de gayret eden ve Türk iş insanı Acun Ilıcalı ’ya ait olan Hull City ’nin de Twitter Türkiye ’de çokça konuşulduğunu belirtmekte fayda var.

Geçen yıl ligde hayal kırıklığına uğrayan Beşiktaş, bu yıl yeni bir yapılanma ve yıldızlarla zirve için gayret edecek. Premier Lig ’den yaptığı flaş transferleriyle dikkat toplayan Beşiktaş ’ın son bombası Dele Alli olmuştu.

Kariyerini yine alevlendirmek isteyen İngiliz süperstarın yeni yuvası Dolmabahçe oldu ve transferi Twitter ’da büyük yankı uyandırdı. Dele Alli, Twitter Türkiye ’de Cristiano Ronaldo ’dan bile daha çok konuşuldu! Beşiktaş ’ın Twitter hesabının bir video ile Dele Alli ’nin transferini duyurduğu tweet bu yarıyılın en çok retweet ’i oldu.

Bu transfer sezonu, Twitter ’ın ayırt edici özelliklerinin etkin olarak kullanıldığı bir yarıyıl oldu. Twitter Spaces bunlardan bkocamandı. Galatasaray, flaş imzalarını Twitter Spaces ’ta canlı bir sohbet sırasında duyuran dünyadaki ilk futbol kulübü oldu.

Twitter ’ın canlı sohbet odası, Galatasaray ’ın ev sahipliğinde 35 dakikalık bir faalliğe sahne oldu ve 230 binden fazla taraftarın dinlediği odada yeni imzalar Lıcas Torreira ve Dries Mertens konuştu. Galatasaray ’ın Spaces odasına şu andaki efsane kalecisi Fernando Muslera da geldi ve “Mertens ve Torreira ’nın aramıza katılmasından dolayı çok mutluyum, tüm taraftarlarımızı buradan, Twitter ’dan selamlıyorum” diyerek sohbete katıldı.

Transfer sezonunda Twitter ’da kullanılan emojilere baktığımızda en çok kullanılan emojiyi hipotez etmek güç değil. Bu yarıyılda transfer ateşi yakılırken ateş emojisi en çok kullanılan emoji oldu. Beşiktaş ’ın sembolü olan kartal ve Galatasaray ’ın sembolü olan aslan ilk 5 emojide yerlerini aldı. Yeni transferleri veya söylentileri duyurmak için atılan tweetlerde patlama ve alarm emojileri de gördük.”

Twitter açıklaması yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.