Android 13 (Go Edition) işletim sistemi tanıtıldı

22.02.2023
7
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Android 13 (Go Edition) işletim sistemi tanıtıldı

Geçtiğimiz ay birçok model için indirmeye sunulan Android 13 işletim sisteminin altına Android 13 Go Edition duyuruldu.

Android 12 işletim sisteminin yerini alan Android 13 işletim sistemi için Google sürpriz olmadığı üzere bir Android 13 Go Edition versiyonu da duyurdu. Düşük seviye Android telefonlar için hazırlanan kırpılmış bir versiyon olan 13 Go Edition, eforsuz aygıtlarda akıcı bir tecrübe odağından hazırlanıyor ve Material You tasarım dilini merkeze alıyor. Sade ancak çağdaş bir tasarımı olan işletim sistemi, artık en az 2 GB RAM gerektiriyor.

Android Go işletim sistemi üzerine kurulan 250 milyondan fazla etkin makinenin olduğu açıklayan Google, yeni versiyon ile zinde arayüz renkleri sunuyor ancak basmakalıp versiyondan değişik olarak yalnızca dört değişik renge odaklanıyor. Kilit ekranı ve süratli ayarlar menüsü stok Android 13 ’e oldukça benzeyen 13 Go Edition, ana ekranda sağa kaydırma yapıldığı zaman artık “keşif” kısmını kullanıcıların karşısına çıkarıyor.

Google Play System Updates üzerine kurulan başka bir deyişle kumpaslı güvenlik aktüellemesi alması garanti altına alınan işletim sistemi, bildirim izinleri ve uygulama özelinde dil belirleme gibi özellikleri de beraberinde getiriyor. 2023 ’te Android 13 Go Edition kullanan telefonların geleceği açıklanıyor ancak şimdilik bu mevzuda net balakalar verilmiyor.

Peki basmakalıp Android 13 işletim sistemi neler sunuyor? Üzerinden geçmek ismine versiyon ilk olarak daha fazla özelleştirme sunuyor. Misalin artık kullanıcılar Google ’ın olmayan uygulamaların sembolünü değiştirerek ya da üzerlerinde başka tasarımsal farklılıklar yaparak, ortak tasarım dilini benimseyen arayüzler oluşturabiliyor. Yeni işletim sistemi birden fazla dilde konuşan kullanıcılar için de hoş bir yenilik getiriyor. Artık bireyler her uygulama için ayrı ayrı dil belirleyebiliyor. Böylelikle misalin arayüz İngilizce, istenilen bazı uygulamalar İspanyolca, bazıları ise Fransızca olarak ayarlanabiliyor.

Android 13 ile beraber kilit ekranının medya oynatıcısını çok daha çağdaş hale getiren Google, bu oynatıcıya içeriğin resmini / müzik görsellerini hoş biçimde yediriyor ve böylelikle çok daha çağdaş bir yapı kuruyor. “Uyku Müddeti” modunu geliştiren ve buraya duvar kağıdını karartma ile otomatik karanlık mod tercihini getiren Google, yeni işletim sistemiyle uygulamaların tüm medya arşivine değil yalnızca seçilen spesifik resim ve videolara ulaşım sağlaması için de bir altyapı getiriyor.

Android 13 işletim sisteminde bir güvenlik özelliği daha yer alıyor. Google, yeni versiyonda yapılan “pano” kopyalamalarını bir saat içerisinde otomatik olarak siliyor ya da başka bir deyişle bellekten arınıyor. Yeni versiyonda uygulamaların bildirim yollamadan evvel kullanıcıdan izin almasını lüzumlu hale getiren Google, kafa hareketleri üzerinde etkileyici bir “Spatial Audio” tecrübeyi sunuyor.  Ses mevzusunda Bluetooth Low Energy LE Audio desteğini de getiren Android 13, yakında yazılı sohbetlerin süratlice Chromebook ’lara aktarılmasına imkân tanıyacak.

Sürüme yeniden yakında telefonlar ile tabletler arasında süratli URL, fotoğraf, metin veya video aktarımı da sunulacak. Bu sayede bir makinede yapılan kopyalama, kolaylıkla öbürüne yapıştırılabilecek. Android tabletlerin çok pencere çalışma tecrübesini artıran versiyon, yeniden tablet tarafında stylus ile avuç içi algılamayı tesirli biçimde birbirinden ayırıyor. Üçüncü parti kamera uygulamalar için HDR video dayanağı getiren işletim sistemi, bazı küçük başka farklılığı da beraberinde getiriyor.

Android 13 ve Android 13 Go Edition yanında yanında bu alakanızı çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.