App Store ve Play Store içinde 85 farklı zararlı uygulama bulundu

26.05.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
App Store ve Play Store içinde 85 farklı zararlı uygulama bulundu

Telefonlardan silinmesi gereken yeni uygulamalar bulundu. Bu sefer hem App Store hem de Play Store merkezde yer alıyor.

Genelde hasarlı uygulamalar Android tarafında karşımıza çıkıyor. Bunların kimileri telefonlardan bilgi çalıyor, kimisi şantaj odaklı çalışıyor, kimisi ise kullanıcıları saklı biçimde bazı üyeliklere abone yapıyor. Bazı hasarlılar ise bireylerin banka bilgilerini, bağlı olarak paralarını ve şahsi bilgilerini çalmaya odaklanıyor. Bu sefer ise yukarıyada da dediğimiz gibi hem App Store hem de Play Store merkezli toplam 85 değişik 75 Android, 10 iOS hasarlı uygulama tespit edildi.

“HUMAN Satori Threat Intelligence” tarafından bulunan uygulamalar, söylendiği kadarıyla toplam 13 milyon kere indirilmiş ve yapılan ihtar üzerinden Apple ve Google tarafından resmi marketlerden silinmiş. Ancak iki ad da bu uygulamaları yüklenen telefonlardan silemiyor, bunu kullanıcıların kendi yapması gerekiyor. Bu altta görebileceğiniz uygulamaları şayet yüklediyseniz telefonunuzdan silmeniz gerekiyor.

Bu bahsi geçen 85 uygulamadan en popüler iOS imalleri şunlar:

-Loot the Castle -Run Bridge -Shinning Gun -Racing Legend 3D -Rope Runner -Wood Sculptor -Fire-Wall-Ninja Critical Hit -Tony Runs

Android tarafındaki en popüler hasarlılar ise şunlar:

-Super Hero-Save the world! -Spot 10 Differences -Find 5 Differences -Dinosaur Legend -One Line Drawing -Shoot Master -Talent Trap 

Uygulamaların hepsi ise dolaysız olarak buradaki raporda görülebiliyor.

Bu uygulamalar bilgileriniz çalmıyor ya da hırsızlık yapmıyor. Bu uygulamalar mobil kullanıcıları saklı ya da saklı olmayan çok rakamda reklam ile boğuyor. Bu gidişat özellikle Android tarafında çok can sıkıyor. Zira reklamlar Android telefonlarda uygulama dışına da çıkıp çok asap bozucu hale gelebiliyor. Bahsi geçen uygulamaların büyük çoğunluğu hakikat uygulamaları taklit ederek kullanıcı aldatmak emeliyle planlanmış ve ciddi reklam gösterimi ile devasa kazançlar elde etmeyi muvaffak olmuş vaziyette.

Alper Yeşiltaş hazırladı: “Aramızdan parçalayan ünlü adlar yaşasaydı nasıl görünürdü?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.