Türkiye ’nin yeni sosyal medya yasası yürürlüğe girdi

16.05.2023
13
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye ’nin yeni sosyal medya yasası yürürlüğe girdi

Sosyal medya kanunu olarak bilinen basın kanunu ile bazı kanunlarda farklılık yapılmasına dair kanun Resmî Gazete ’de yayınlandı.

Çok uzun zamandır gündemde olan Türkiye ’nin yeni sosyal medya kanunu artık kullanıma giriyor. Paylaşılan habere göre sosyal medyada yanıltıcı balaka verilmesinin önüne geçmesi için yapılan tertip etme ile ulusu yanıltıcı balakayı alenen yayma kabahatine 1 seneden 3 seneye kadar mapus cezası öngörülüyor. Bu maddede dolaysız olarak “ulusu yanıltıcı balakayı alenen yayma” kabahati belirleniyor. Kabahatin oluşması için ise dağılan haber asılsızsa, ülkenin güvenliği ve kamu sıhhatini ilgilendiriyorsa, millet arasında fobi, panik ve kaygı oluşturma maksadı varsa, kamu barışını bozmaya müteveccih ve aleni ise biçiminde beş koşul aranıyor.

Tertip Etme kapsamında internetten yayın yapan kuruluşlar, basın kanunu kapsamına alınıyor. Bu sayede internet haber sitelerinde resmi duyuru ve reklamların Basın Duyuru Müesseseyi aracılığıyla yayınlanabilmesine imkân sağlanacak. Yeni kanuna göre internet haber siteleri ile basın kartına ait mevzular, Basın Kanunu ’nun kapsamına alınarak radyo, televizyon, kamu müessese ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personeli, basın kartı tertip edilmesi bakımından süreli yayın çalışanları gibi değerlendirilecek.

Söylendiği kadarıyla basın kartı arz eden medya üyeleri ve enformasyon görevlileri, kanun kapsamına dahil edilecek. Ayrıca internet haber sitelerinde bir içeriğin ilk defa sunulmaya başlandığı tarih ile sonraki aktüelleme tarihleri, her ulaşıldığında değişmeyecek biçimde içeriğin üzerinde belirtilecek.

Yeni tertip etme kapsamında çocuklar da bulunuyor. Söylendiği kadarıyla Çocukların, internette veya sosyal medyada yasa dışı, ahlaki kıymetlere ters ve hasarlı olabilecek içeriklere maruz kalmasının önüne geçilebilecek. Çocukların, gençlerin ve ailenin, internetin yasa dışı içerikleri hakkında bilinçlendirilmesi ve tehlikesiz kullanımı mevzusunda bilgilendirilmesi için Ulaşım Sağlayıcıları Birliği ’ne ilave görevler verilecek.

Yeni tertip etmelerin tüm ayrıntılarına yer veren Resmî Gazete ’ye dolaysız olarak buradan ulaşabilirsiniz. Kanunun bazı maddeleri hemen, bazıları ise 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor.

Yeni sosyal medya kanunu gibi bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.