Motorola, boyu uzayabilen bir akıllı telefon konsepti hazırladı

16.05.2023
6
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Motorola, boyu uzayabilen bir akıllı telefon konsepti hazırladı

Uslu telefon dünyasının zaman zaman iddialı modellere imza atan adlarından Motorola, bu sefer bir konsept ile karşımızda.

Klasik yanında katlanabilir telefon modelleri de üreten Motorola tarafından geliştirilen bu konsept telefonun ekranı, yukarıya doğru uzayabiliyor. Bu sayede basmakalıpta 5 inç boyutunda olan ekran, kısa müddette 6,5 inç seviyesine taşınabiliyor. Bunun için elastik OLED ekran ile donatılan konsept, şimdilik bir seri yapım emeli taşımıyor. Yalnızca bunun yapılabildiğini gösteren ve gerçeğinde bir gelecek gösterimi yapan firma, ileride böyle bir telefonu gerçekten pazara sunabilir.

Bunu diyoruz zira maliyetler düşük olmasa da ekran teknolojileri ve değişik teçhizatlar artık bu sistemi muhtemel kılacak olgunluğa erişmiş vaziyette. Aralıksız olarak “küçük telefonlar daha iyiydi” diyen ancak “küçük bir uslu telefon” satın almayan şahısları memnun edecek bu altyapı, birçok bireye göre katlanabilir telefonlardan daha anlamlı vaziyette. Bu mevzuda Motorola yanında Samsung, LG ve OPPO gibi adların da faal olarak çalışmalar yaptığını biliyoruz.

Moto demonstrates a slidable mobile phone that can be expanded from 5 inches to 6.5 inches, but it is only in the conceptual stage, and there is no mass production tasarı. pic.twitter.com/pLEU24h0wV

— Ice universe @UniverseIce October 18, 2022

Motorola tarafından hazırlanan konsept makine yukarıyadaki gibi bir tecrübe sunuyor. Lenovo Tech World 2022 kapsamında gösterilen bu mahsulün benzerleri 2024 senesinde hayatımıza girmeye başlayabilir.

Hatta Güney Kore merkezli teknoloji devi LG yana doğru genişleyen bir uslu telefon da geliştirmişti. Ancak CES 2021 ’de tanıtılan LG Rollable adlı genişleyebilen telefon raflara çıkarılmadı. Buna rağmen telefonun gerçekten üretildi ve hazırlanan çalışır prototipler Güney Kore ’deki bazı LG çalışanlarına satıldı. İşte bu telefonlardan birisi geçtiğimiz ay yukarıyadaki tahlil videosu ile gündeme geldi. Dikkat toplayan video, telefonun sunduğu genel tecrübeyi, benzersiz genişleme hareketini ve bunun getirisini net biçimde gözler önüne seriliyor.

Bu enteresan telefonun basmakalıpta 6,8 inç ekran boyutu bulunuyor. Kıvrılabilir OLED ekranın getirdiği genişleyebilir yapı ise bunu istenildiği anda 7,4 inç seviyesine kadar çıkarabiliyor. Bu sayede telefon ekran alanı saniyeler içerisinde hatırı sayılır seviyede genişleyebiliyor ve bunu yaparken katlanabilir telefonların dezavantajları yaşanmıyor.

Motorola imzalı telefon yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.