Mark Zuckerberg: “WhatsApp, iMessage ’dan daha güvenli”

17.05.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Mark Zuckerberg: “WhatsApp, iMessage ’dan daha güvenli”

Mark Zuckerberg bugün resmi Instagram hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve “WhatsApp, iMessage ’dan daha tehlikesiz” dedi.

WhatsApp, Instagram ve Facebook‘un başındaki çatı firma Meta‘nın CEO ’su Mark Zuckerberg, bugün en çok kullanılan platformlarından bkocamanını öne çıkarmak istedi. Bunun için seçtiği yol ise Apple ’ı ve iMessage ’ı tenkit etmek oldu. WhatsApp ’ın iMessage ’dan daha tehlikesiz olduğunu zira uçtan uca şifrelemeyi grup görüşmeler dahil olmak üzere standart olarak sunduğunu belirten Mark Zuckerberg, Instagram ’daki paylaşımında bütün olarak şunları aktardı:

“WhatsApp, grup sohbetleri de dahil olmak üzere hem iPhone ’larda hem de Android ’de çalışan uçtan uca şifreleme ile iMessage ’dan çok daha özel ve tehlikesizdir. WhatsApp ile ayrıca tüm yeni sohbetleri bir butona değerek paylaşım sonrası kaybolacak biçimde ayarlayabilirsiniz. Hepsine ek olarak geçen sene uçtan uca şifrelenmiş yedeklemeleri de tanıttık. Tüm bunlar iMessage ’da hala bulunmuyor.”

Meta ayrıca yukarıyadaki reklam afişlerini hazırlayarak sunduğu güvenliği “sohbet balonları” üzerinden de öne çıkardı. Şirket SMS ’in de tehlikesiz olmadığını aktarıyor ve herkese WhatsApp ’ı öneriyor.

WhatsApp, bu mevzuda daha evvel de gündeme geldi. Telegram ’ın başındaki ad Pavel Durov, geçtiğimiz hafta çok ses getiren bir açıklama yaptı ve WhatsApp ’tan uzak durulması gerekiyor dedi. Durov ’a göre WhatsApp senelerdir çok rakamda güvenlik sarihi ile gündeme geliyor ve kısa vakit evvel çıkan yeni bir sarih üzerinden kullanıcıların telefonları hack ’lenebiliyor.

“Rastgele bir iletileşme uygulaması kullanın ancak WhatsApp ’a yanaşmayın” diyen Durov, burada Telegram ’ı öne çıkarmaya çalışmadığını, Telegram ’ın 700 milyondan fazla kullanıcı ile buna lüzum dinlemediğini de belirtiyor. 

WhatsApp ’ın başındaki ad Will Cathcart ise Durov ’un bütün tersi bir açıklama yapmıştı. Twitter ’dan konuşan Cathcart, “Telegram ’ı özel bir şey için kullanmazdım” diyor ve ilave ediyor:

“WhatsApp ’tan değişik olarak Telegram ’ın zannedilen olarak bir uçtan uca şifrelemesi yok ve bunu gruplar için açmanın bir yolu da bulunmuyor. Bu vaziyet Telegram ’da iletilerinizin bir kopyası olduğu anlamına geliyor ve bu beni kaygı veriyor.”

Will Cathcart ayrıca şunu da diyor: “Pavel ’in bu iddiaları uygulamasını büyütmeye çalışmak için ortaya atmadığına inanmıyorum. Onun Telegram ’ın büyütmek için dezenformasyonu bir strateji olarak kullanmaya çalıştığını görmek gerçekten üzücü.”

WhatsApp ve Mark Zuckerberg açıklamaları yanında bu da alakanızı çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan mucizevi televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.