“Twitter 2.0” yakalamadı, suratlarca çalışan işletmeden istifa etti

08.12.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
“Twitter 2.0” yakalamadı, suratlarca çalışan işletmeden istifa etti

Elon Musk, Twitter için firmayı derinden etkileyecek işlere imza atıyor. Bunun geri dönüşü ise aralıksız daha makûs oluyor.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter çalışanlarına bir e-posta gönderdi. Bu e-posta ile Musk, geriye kalan tüm Twitter çalışanlarına net olarak bir ültimatom verdi. Twitter ’ın geleceğini ya da yeni yarıyılını “Twitter 2.0” olarak gören Musk, yolladığı e-postaya “Yeni Twitter ’ın bir parçası olmak istediğinizden eminseniz, lütfen alttaki bağlantıda evet ’i tıklayın” yazdı ve bir bağlantı paylaştı. Musk ’ın yeni yarıyıl özelinde “evet” alternatifini seçenlerden bilave ettiği, “yüksek yoğunlukta uzun saatler çalışmak” olarak aktarılıyor. Bu e-postaya “hayır” diyenlerin ise 17 Kasım sonrasında işten çıkarılacağı ve üç aylık kıdem tazminatı alacakları belirtilmişti.

Peki netice bütün olarak ne oldu? Ortaya çıktığı kadarıyla kalan suratlarca firma çalışanı, Twitter 2.0 ’ı kabul etmek yerine istifa kararı aldı. Temel hizmetleri yürüten birden fazla ekibin hepsi gitti. Aynı zamanda firma Musk.. tarafından çıkarılan çok rakamda bireyin olduğu da gelen balakalar arasında yer alıyor. İşletmenin başına kazanç gelmez “hasar ediyoruz” diyerek 3 binden fazla Twitter çalışanını işten çıkaran Elon Musk, son safhada platformu gerçekten çok ama çok güç bir gidişata sokuyor. Servisleri temel seviyede işler halde yakalayacak kilit personel bile yakında Musk ’tan uzaklaşmak isteyecek gibi görünüyor.

The Verge ’e konuşan firma çalışanları, dağılanların rakamı göz önüne alındığında platformun “yakında kırılmaya / bozulmaya başlayabileceğini” ve “Platform için derlenmenin son derece güç olacağını” söylüyor. Çalışanların dağılmasıyla birlikte Twitter, tüm büro binalarını geçici olarak kapattı ve yaka kartı ulaşımını askıya aldı. Zoë Schiffer ’a göre Musk ve ekibi şu an giden çalışanların firmayı sabote edeceğinden korkuyor.

Geçtiğimiz hafta Musk ’ın Twitter ’da kendisini düzenleyen mühendisi kovduğu ortaya çıkmıştı. Musk, Twitter uygulamasının çok yavaş olduğunu söyledi, platformun Android uygulaması üzerinde 6 seneden fazla çalışan Eric Frohnhoefer ise bunun doğru olmadığını belirten bir Tweet attı. Bunun üstüne Frohnhoefer ’ın işinden olduğu Musk tarafından dolaysız olarak platformda duyuruldu.

Daha sonra ortaya çıktığı kadarıyla bu yalnızca tek bir misal değildi. Musk, işletmenin Slack kanalında kendisini tenkit eten çalışanları da tespit ettirerek işten çıkardı. Musk ’ın firmadaki çalışanlara karşı hiç iyi olmadığı, tecrübeli adların fikirlerini bile hiç önem vermediği belirtiliyor.

Elon Musk ve Twitter ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.