Güçlü amiral gemisi operasyoncusu Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı

15.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Güçlü amiral gemisi operasyoncusu Snapdragon 8 Gen 2 tanıtıldı

Güçlü amiral gemisi operasyoncusu Snapdragon 8 Gen 2, söz verilen tarihte resmi olarak lanse edildi. İddialı bir alternatif geldi.

Snapdragon 8 Gen 2, 2022 ’nin Snapdragon Summit faalliği kapsamında karşımıza çıkarıldı. Samsung Galaxy S23 serisindeki modeller dahil olmak üzere 2023 ’te karşımıza çıkacak birçok amiral gemisi Android telefona efor verecek operasyoncu, elbette performans çıtasını daha da yukarıya taşıyor. 4 nm yapım sürecinden çıkan operasyoncu, bir adet 3.2 GHz süratinde çalışan “Prime” Cortex X3 + iki adet 2.8 GHz süratinde çalışan Cortex-A715 + iki adet 2.8 GHz süratinde çalışan Cortex-A710 + üç adet 2 GHz süratinde çalışan Cortex-A510 çekirdeğini bir araya getiriyor. En üstte 16GB LP-DDR5x 4200 MHz RAM dayanağı olan operasyoncu, genel koli olarak Snapdragon 8 Gen 1 ’e oranla takribî olarak yüzde 35 daha yüksek performans ve yüzde 45 daha yüksek verim getiriyor.

Snapdragon X70 modem üzerinden 5G yardımlı çift SIM dayanağı olan Snapdragon 8 Gen 2, yüksek süratli kablosuz bağlantı sağlayan WiFi 7 dayanağını şimdiden sunuyor ve MediaTek ’in kısa zaman evvel tanıttığı üst düzey mobil operasyoncusundan değişik olarak 32-bdayanağını da sürdürüyor. Başka Bir Deyişle geriye dönük geçim mevzusunda meseleyi olmayan yeni operasyoncu, 200 megapiksel kameraların altından rahatlıkla kalkabiliyor ve rahatlıkla 8K 30 FPS HDR videolar çekebiliyor.

Kamera özelinde reel zaman resim harekâta performansı çok yüksek olan 8 Gen 2, kadrajdaki tüm objeleri uslu olarak idrak ederek birbirinden ayrı biçimde işleyebiliyor ve şayet üreticiler kullanmak isterse parlak yüzeylerdeki yansımaları bile kaldırabiliyor. Ses mevzusunda da iyileştirilen amiral gemisi operasyoncusu, yerleşik olarak 48kHz kayıpsız ses takviyesine sahip ve gecikmeyi 48 ms seviyesine kadar çekebiliyor.

Yapay zihin operasyonları mevzusunda da kuvvetlendirilen operasyoncu, taşıdığı yüzde 25 daha süratli Adreno 740 GPU bkocamanımı ile ekipmansal olarak Ray Tracing başka bir deyişle ışın izleme dayanağını sunuyor. Bluetooth 5.3 ile gelecek dayanağı bütün olan Snapdragon 8 Gen 2, yakında ASUS, Honor, Motorola, OnePlus, OPPO, Sharp, Sony, Xiaomi ve ZTE gibi şirketler tarafından kullanılacak.

Qualcomm imzalı Snapdragon 8 Gen 2 yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.