Apple Türkiye paylaştı: “Dünyada ses getiren yerli uygulamalar ve oyunlar”

22.04.2023
1
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-
Apple Türkiye paylaştı: “Dünyada ses getiren yerli uygulamalar ve oyunlar”

Apple Türkiye, bugün App Store ana sayfasında dünyada ses getiren bazı yerli uygulamalara ve oyunlara yer verdi.

Apple Türkiye bu paylaşımı ilk olarak şöyle özetledi: “Türkiye, sadece ülkesinde değil yurt dışında başarıda da gözü olan, dünya standartlarında uygulamalar ve oyunlar hazırlayan hareketli bir geliştirici topluluğu btemizletiyor. İşte küresel sahnede popülarite ve başarı elde etmiş harika üretimlerden bir seçki.” Burada paylaşılan ilk imal bir reyin oldu. Apple başlangıcı dolaysız olarak Otobüs Simülatör: Ultimate ile yaptı ve hoşlanılan reyin için şunları aktardı: ”

“Doğuş hikayesi: Çok popüler olan vasıta simülasyonu cinsini mobil oyunlara taşımayı amaçlayan İstanbul merkezli Zuuks Games ’in 2019 ’da yayınladığı Otobüs Simülatör; reelci, cümbüşlü oynanışı ve tanınmış beynelmilel yerlerden hakikat otobüs garlarının varlığı sayesinde kısa müddet içinde birçok ülkede çok indirilen bir imal haline geldi.

Neden hoşlanıyoruz: Reyin, şehirlerarası otobüs yolculuklarının tanıdık gelen tecrübesini gar anonslarından bagaj taşıma ve yolculuk sırasındaki ikramlara kadar pek çok güzergahıyla reelci bir biçimde yansıtıyor. Gözdemiz, ülkenin bir ucundan öbür ucuna direksiyon sallarken harika müzikler dinlemene fırsat veren otobüs radyosu.”

Apple ’dan başka paylaşımlarda geldi. İşletmenin öne çıkardığı öbür oyunlar ve uygulamalar şunlar oldu:

Meditopia: Meditasyon, Uyku

“Doğuş hikayesi: Ali Murat Ceylan, Berk Yılmaz ve Fatih Mustafa Çelebi tarafından 2017 ’de kurulan Meditopia Türkçe ’yi tamamen destekleyen ilk meditasyon uygulaması olarak ortaya çıktı. Gelişmiş şahsileştirme özellikleri, Apple teknolojilerinin anlamlı kullanımı ve her sektörden uzmanların imza attığı harika mahallîleştirilmiş içerikleri sayesinde Meditopia birçok dilde meditasyon ve farkındalık içeriği sunan uygulamalar arasında dünyaca en çok beğenilenlerden bkocaman haline geldi.

Neden hoşlanıyoruz: Yaşamın inişleri ve çıkışlarını her açıdan içeren seanslar ve programların geniş spektrumuna hayran kaldık. Özellikle uyku içeriği, beynin ve bedenin geçimli bir biçimde gevşemekte zorlandığı zamanlar için çok iyi bir destekçi.”

Kafa Topu 2 – Futbol Oyunu

“Doğuş hikayesi: İzmir merkezli stüdyo Masomo ’nun, popüler imali Kafa Topu ’nun ardından 2018 ’de yayınladığı Kafa Topu 2, orijinal oyunu başarılı kılan şeyleri geliştiriyor. Top becerilerini ve kullanışlı kuvvetlendiricileri kullanarak hakikat bir rakibe karşı sayı almaya çalışıp başka oyuncularla rekabet ettiğin yüksek tempolu futbol aksiyonu, dünyanın dört bir yanındaki oyuncular tarafından çok sevildi.

Neden hoşlanıyoruz: Kafa Topu 2, sade oynanış tecrübesini gülünç skin ’ler ve kuvvetlendiriciler kapsayan harika özelleştirme alternatifleri, ekiplerin yer aldığı çok oyunculu bir lig formatı, her maça eşlik eden hakikat zamanlı mükemmel spiker yorumlarıyla geliştiriyor.”

Getir

“Doğuş hikayesi: Nazım Salur ’un idarediği getir, İstanbul ’un belirli bölgelerinde çalışan süratli bir teslimat hizmeti olarak 2015 ’te heyetti. Başarılı yatırım turlarının ardından getir, kapsamını Türkiye dışına genişleterek artık aynı hizmeti Londra, Paris, Berlin ve Amsterdam gibi büyük şehirlerde de sunuyor.

Neden hoşlanıyoruz: Yemekten kahveye, sebze-meyveden kırtasiye malzemelerine, gazeteden evcil hayvan mahsullerine kadar her şeyi sipariş edebilmek ve dakikalar içinde teslim alabilmek, yaşamı çok kolaylaştırıyor ve hoşlandığımız şeyleri yapmak için zaman ayırmamızı sağlıyor.”

Hocus 2

“Doğuş hikayesi: Ankara ’da yaşayan bağımsız geliştirici Yunus Ayyıldız tarafından 2015 ’te yayınlanan hocus., Escher ’dan esinlenilmiş us kurcalatıcı bulmaca mekanikleriyle kısa müddet içinde App Store gözdelerinden bkocaman haline gelmişti. Minimal tasarımı ve çekici oynanış tecrübeyi sayesinde hocus. oyuncuların bulmaca çözme becerilerini deneyen birçok oyunun yolunu açarak çığır açan bir imal olduğunu kanıtladı.

Neden hoşlanıyoruz: hocus 2, evvelki oyunun başarısını temel alıp üzerine harika yeni özellikler ve mekanikler ilavelerken orijinal imalin göze güzel gelen sade estetiğine ve havasına sadık kalıyor.”

Oddmar

“Doğuş hikayesi: Eskişehir merkezli stüdyo MobGe ’nin yarattığı Oddmar, göz akdikeni grafikleri ve ses tasarımı olan çok cümbüşlü bir platform oyunu. 2018 ’de Apple Design Award kazanan Oddmar yüksek prodüksiyon kalitesi ve sıradan platform oyunlarını hatırlayan nostaljik oynanış tecrübesiyle kısa müddette dünyanın dört bir yanından oyuncuların gönlünü çaldı.

Neden hoşlanıyoruz: Reyin, İskandinav mitolojisinden esinlenilmiş olağanüstü bir âlemde geçiyor; ana kişiliği Oddmar çevresinde heyeti gülünç hikayesini tecrübelemek de çok sevinçli, özellikle de makinenle eşlenmiş bir reyin kumandası varsa!”

MentalUP – Çocuk Zihin Oyunları

“Doğuş hikayesi: 2015 ’te Reşit Doğan ve Emre Özgündüz tarafından kurulan MentalUP; beyin jimnastiği egzersizleri, hafıza oyunları, anlam bulmacaları ve daha aşırısı aracılığıyla 6 ile 15 yaşları arasındaki çocukların becerilerini geliştirmelerine destekçi olan eğitici bir reyin platformu. Uygulama, Türkiye ’deki başarısının ardından İngilizce, Almanca, Portekizce ve İspanyolca mahallîleştirilmiş içerikleriyle yurt dışına açıldı.

Neden hoşlanıyoruz: Sevimli illüstrasyonları ve animasyonlarıyla MentalUP, bilmeyi cümbüşlü ve erişilebilir kılıyor. Arşivindeki akademik olarak onaylanmış içeriklere ek olarak uygulama, çocukların etkin kalmasına destekçi olan bir fitness modülünü de kısa bir müddet evvel yayınladı.”

Toon Blast

“Doğuş hikayesi: Toon Blast, İstanbul merkezli Peak Games tarafından popüler bulmaca oyunları Acemi Blast ’in devamı olarak 2017 ’de yayınlandı. Çok başarılı olan reyin, beynelmilel listelerde doruğa çıkarak özellikle ABD ’de ve Japonya ’da etkileyici bir performans sergiledi; cinsin hayranlarının gözdeleri arasındaki yerini de koruyor.

Neden hoşlanıyoruz: Rengarenk seviyelerde blok patlatmak, kulağa geldiği kadar muhteşem; her adımda sana eşlik eden sevimli çizgi şahsiyetleri Kedi Cooper, Kurt Wally ve Ayı Bruno ’ya da doyamıyoruz.”

Funimate Video Editor & Maker

“Doğuş hikayesi: Funimate, Kemal Uğur ve Oğuz Bici ’nin 2014 ’te kurduğu Pixery tarafından yayınlanan ilk uygulama. Funimate, uygulamanın kendi topluluğuyla ya da muhtelif sosyal ağlarda paylaşılabilen kısa videolar oluşturma sürecini kolay ve cümbüşlü kılıyor. Süratle çok hoşlanılan bir uygulama haline gelen Funimate, bugün 150 ülkeden milyonlarca kullanıcıyı ağırlıyor.

Neden hoşlanıyoruz: Uygulama; incelikli bir video oluşturmak için lüzum dinlediğin efektler, filtreler, geçişler, tipografi gibi tüm vasıtaları sana sunuyor. Topluluk yapısı, başka kullanıcıları takip etkene ve nelerin trend olduğunu görmene fırsat veriyor; sık sık aktüellenen video alan okumalara katılma uğrunu da kaçırma.”

Apple ve App Store paylaşımı yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.