Ethereum ağında beklenen “Merge” gerçekleşti

09.04.2023
7
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ethereum ağında beklenen “Merge” gerçekleşti

Kripto para piyasaları uzun zamandır Ethereum Merge ’ü bekliyordu ve bugün merak edilen bu adım reelleştirildi.

Bu dikkat toplayan mevzuda bir açıklama yapan Kriptomeda, Merge süreciyle alakalı yatırımcıları bilgilendirdi. Verilen açıklama bütün olarak şöyle oldu: “Merge ile Ethereum ağında İş Delilinden PoW Pay Deliline PoS geçiş yapılıyor. Bu geçişle birlikte başta enerji tüketimi olmak üzere değişik alanlarda başkalaşımlar yaşanacak. Merge ile birlikte Ethereum ’un enerji tüketiminin yüzde 99,4 oranında eksilmesi bekleniyor. Zira PoW mekanizmasında operasyonları doğrulamak için ehemmiyetli oranda teçhizat ve harekât eforu gerekiyor.

Geçiş yapılan PoS mekanizmasında ise operasyonları doğrulamak için belirli ölçüde Ethereum stake etmek yeterli olacak. Ethereum Merge ’üyle alakalı merak edilen hususlardan bir tanesi de madenciliğin bitip bitmeyeceği mevzusu. Doğrulama mekanizmasının değişmesiyle birlikte madencilere aktarılan harekât fiyatı Staker ’lara yönlendirilecek.“

Ethereum Merge ’namı değerlendiren Cointelegraph Türkiye Yönetici Editörü Hazal Orta, mevzuda “2015 yılından bu yana faal olarak kullandığı Proof of Work mekanizmasına veda eden Ethereum, Merge ’le birlikte varlıklarımızı Proof of Stake ’e emanet ediyor. Bu yükseltmeyle enerji tüketimini yüzde 99,4 oranında eksiltecek olan Ethereum, bu noktada ‘faydasız ’ ve ‘çok enerji tüketiyor ’ tenkitlerinden de kurtulmuş olacak. Böylelikle madencilik operasyonları hiç olmadığı kadar daha pak ve etrafçı hakikatleştirilecek.

Ancak her ne kadar bu yükseltme enerji tüketimini eksiltip bereketliliği artırsa da sanılanın aksine harekât fiyatlarında kayda değer bir farklılık yaşamayacağız. Bu yüzden Ethereum ’un yüksek gas fiyatları problemini çözmediğini bilmekte fayda var. Tüm bunlara ek olarak Merge ’şöhret PoS ’a ‘bütün ’ geçişte bir adım olduğunu ve bir sonraki durağın ‘The Surge ’ olduğunu da unutmamak gerekiyor.” dedi.

Ethereum Merge ’şöhrete dair görüşlerini aktaran Kriptomeda Dijital Platform Yöneticisi Ali Tunç ise “Geleceğin finansal sistemleri her gün büyümeye devam ediyor. Aktüellemelerden en popüleri ve sonuncusu ise Merge. Merge ile Ethereum ağının enerji tüketimi büyük oranda azalıyor. Kripto ekosisteminin en büyük ikinci varlığının aktüellemesini ve sürecin devamını merakla takip ediyoruz.

İşin teknik tarafında yıllardır adım adım gelen bir hazırlık vardı. Yatırımcılar, madenciler, geliştiriciler ve ekosistemin öteki paydaşları; yatırımlarını, teçhizatlarını ve tasarılarını bu istikamette aktüellediler, bizler de olabildiğince aktüeliz. Böyle bir büyüme deyim yerindeyse kırk yılda bir kazanç. Yakından takip etkenin; sebeplerini ve neticelerini doğru kavramanın bu noktada çok ehemmiyetli olduğuna inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Ethereum Merge yanında bu da alakanızı çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava vasıtayı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.