Twitter ’ın satılması sonrasında Mastodon süratle büyüyor

28.11.2022
10
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Twitter ’ın satılması sonrasında Mastodon süratle büyüyor

Elon Musk ’ın Twitter ’ı alması sonrasında “satılık olmayan sosyal ağ” olarak belirlenen Mastodon öne çıkıyor, kitle büyüyor.

Mastodon daha evvel de aktardığımız üzere yeni doğmuş bir platform değil. Ancak şu gizemeler ismi çok geçiyor zira çoğu Twitter kullanıcıları platforma seçenek arıyor. Birçok birey Twitter ’a bütün 44 milyar dolar veren Elon Musk ’ı sevmiyor ve Musk ’ın Twitter ’ı daha iyi bir yer haline getireceğine inanmıyor. Bu noktada öne çıkan Mastodon, TC ’ın haberine göre kısa zaman evvel 1 milyon faal kullanıcı rakamını geride bıraktı. 27 Ekim tarihinden bu yana 500 binden fazla abone kazanan Mastodon, buna karşın Twitter ’ın hali hazırda çok uzağında yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla Twitter ’ın günlük 238 milyon faal kullanıcısı bulunuyor.

İlk kez bu kadar büyük bir kullanıcı çoğalışı gören platformun, mobil uygulaması da rekor indirme seviyelerine erişmeye başlamış gidişatta. Kendisini yukarıyada da dediğimiz gibi “satılık olmayan sosyal ağ” belirleyen Mastodon için şu açıklamalar yapılıyor: “Ana akışınız en çok önemsediğiniz şeyleri kapsamalıdır, bir firmanın görmenizi düşündüğü şeyleri değil. Karşınızda köklü farklılığa sahip, yine cemiyetin elindeki bir sosyal ağ.”

İşletme servisin ehemmiyetli satır başlarını da şöyle aktarıyor: “Ana akışınızda ne görmek istediğinizi en iyi siz biliyorsunuz. Algoritma veya zamanınızı tüketen reklamlar yok. Tek bir hesapla rastgele bir Mastodon sunucunda olan bir kimseyi takip edin ve gönderilerine zamana göre sıralanmış biçimde erişin. Kendi internet köşenizi biraz daha fazla size benzetin.

Mastodon, hedef kitlenizi taşıtı olmadan rejisörüz için size eşsiz bir imkân sağlar. Kendi altyapınızda btemizlettiğiniz Mastodon sunucusu, çevrimiçi olarak başka bir Mastodon sunucusundan takip etmenizi ve takip edilmenizi sağlar ve sizden başka kimsenin hakimiyeti altında değildir.

Mastodon karar vermeyi yine size bırakıyor. Her sunucu – müessesesel sosyal medyalardaki sıkı organize edilmiş kaidelerin aksine- yerel olarak uygulanan kendi kaidelerini ve tertip etmelerini oluşturur. Bu da değişik insan gruplarının gereksinimlerine cevap vermede elastiklik sağlıyor. Kaidelerini kabul ettiğiniz bir sunucuya katılın veya kendi sunucunuzu btemizletin.

Mastodon karar vermeyi yine size bırakıyor. Her sunucu kendi kaidelerini ve tertip etmelerini oluşturur, bunlar da müessesesel sosyal medyaları gibi tepeden değil, yerel olarak uygulanıyor, bu da onu değişik insan gruplarının gereksinimlerine cevap vermede elastik kılıyor. Kaidelerine katıldığınız bir sunucuya katılın veya kendi sunucunuzu oluşturun.

Mastodon kendinizi çevrimiçi ifade edebilmenize destekçi olmak için ses, video ve görsel, erişilebilirlik açıklamaları, anketler, içerik ihtarları, hareketli avatarlar, özel emojiler, ön izleme resmini kesme teftişi ve daha aşırısını destekliyor. Kendi sanatınızı, müziğinizi veya podcastinizi yayınlıyorsanız Mastodon kullanımınıza sarih.”

∗Dolaysız olarak buradan katılım sağlanabilen Mastodon özelinde Elon Musk ’ın yaptığı paylaşım yukarıyada yer alıyor. Daha sonra silinen bu paylaşımın Musk gibi bkocamanından, Musk yaşında bkocamanından gelmiş olması gerçekten fantastik. Twitter, Musk ’ın yönetimi altında gerçekten daha iyi bir yer olmayacak gibi görünüyor. Musk bunu hemen her gün ispatlıyor…..

Mastodon yanında bu da alakanızı çekebilir: GMC imzalı adaleli elektrikli bisiklet HUMMER EV

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.