Twitter ’ın satılması sonrasında “satılık olmayan sosyal ağ” Mastodon öne çıktı

29.01.2023
5
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Twitter ’ın satılması sonrasında “satılık olmayan sosyal ağ” Mastodon öne çıktı

Elon Musk ’ın Twitter ’ı satın alması sonrasında “satılık olmayan sosyal ağ” olarak belirlenen Mastodon öne çıkıyor.

Mastodon yeni doğmuş bir platform değil. Ancak şu gizemeler ismi çok geçiyor zira çoğu Twitter kullanıcısı seçenek arıyor. Bir Hayli birey Twitter ’a bütün 44 milyar dolar veren Elon Musk ’ı sevmiyor ve Musk ’ın Twitter ’ı daha iyi bir yer haline getireceğine inanmıyor. Twitter ’a dolaysız olarak rakip bir seçenek henüz yer almıyor. Meta ’nın sosyal ağları Facebook ile Instagram ya da TikTok, Twitter ’ın yerini doldurabilecek alternatifler değiller. İşte bu noktada öne çıkan Mastodon, TC ’nin haberine göre yalnızca cuma günü 70 binden fazla yeni aza kazandı.

İlk kere bu kadar büyük bir kullanıcı çoğalışı gören platformun, mobil uygulaması da rekor indirme seviyelerine erişmeye başladı. Kendisini yukarıyada da dediğimiz gibi “satılık olmayan sosyal ağ” belirleyen Mastodon için şu açıklamalar yapılıyor: “Ana akışınız en çok umursadığınız şeyleri kapsamalıdır, bir işletmenin görmenizi düşündüğü şeyleri değil. Karşınızda köklü farklılığa sahip, yine cemiyetin elindeki bir sosyal ağ.”

Şirket servisin ehemmiyetli satır başlarını da şöyle aktarıyor: “Ana akışınızda ne görmek istediğinizi en iyi siz öğreniyorsunuz. Algoritma veya zamanınızı tüketen reklamlar yok. Tek bir hesapla rastgele bir Mastodon sunucunda olan bir kimseyi takip edin ve gönderilerine zamana göre sıralanmış biçimde erişin. Kendi internet köşenizi azıcık daha fazla size benzetin.

Mastodon, hedef kitlenizi vasıtayı olmadan rejisörüz için size eşsiz bir imkân sağlar. Kendi altyapınızda barındırdığınız Mastodon sunucusu, çevrimiçi olarak başka bir Mastodon sunucusundan takip etmenizi ve takip edilmenizi sağlar ve sizden başka kimsenin hakimiyeti altında değildir.

GMC duyurdu: “Adaleli HUMMER EV elektrikli bisiklet”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.