Bakan açıkladı: “Otomobilde ÖTV indirimi olmayacak”

26.12.2022
3
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Bakan açıkladı: “Otomobilde ÖTV indirimi olmayacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, otomobillerde Özel Tüketim Ödentisi ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını belirtti.

BirGün ’de yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son haftalarda sık sık gündeme gelen otomobilde ÖTV indirimi olacak iddialarına son noktayı koydu. Bakan bir açıklama yaparak ödentide indirim yok, yalnızca “Matrah artırımı ile alakalı çalışıyoruz” dedi. Son haftalarda yalnızca otomobilde değil, öbür alanlarda da indirim olacağı aktarılıyordu. Birçok birey bunun öyle olmadığını söylüyordu ancak iddialar bir cinsli bitmiyordu. Bugün en azından otomobil tarafı için mevzu kapandı, üzücü haber netleşmiş oldu.

Türkiye ’de ÖTV, otomobil maliyetlerine negatif anlamda çok büyük tesir ediyor. Örneğin Türkiye ’de en son satışa sunulan vasıtalardan elektrikli Volvo C40 Recharge ’ın altta yer alan P6 versiyonu, banalde 905 bin TL maliyete sahip. Bu sayının üstünde ÖTV ilave edildiği zaman maliyet 1.449.376 TL oluyor. Bunun üstüne yüzde 18 Katma Değer Vergisi ilave edilince taşıtın satış maliyeti 1.713.764 TL seviyesine kadar çıkıyor.

Aynı taşıtın P8 versiyonu ise ödentiler hariç 995 bin TL, ödentiler ile 1.885.946 TL oluyor. Volvo ’nun öbür tamamen elektrikli SUV modeli XC40 Recharge ise ödentiler hariç 885 bin TL maliyete sahip. Taşıtın satış maliyeti ise aidatlardan sonra 1.676.004 TL oluyor.

ÖTV sebebiyle vasıta alamayanların alakasını çekebilir: Süratli yürümeniz için planlanan acayip ürün: Moonwalkers

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.