Twitter, yeni ürettiği “Resmi” rozetini yine kullanıma aldı

26.12.2022
5
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Twitter, yeni ürettiği “Resmi” rozetini yine kullanıma aldı

Elon Musk tarafından bütün 44 milyar dolara satın alınan Twitter için son günlerde gerçekten çok garip adımlar atılmaya devam ediliyor.

Daha evvel de aktardığımız üzere Elon Musk, Twitter platformuna gerçekten büyük bir sayı tüketti ve bunu uzun vadede kesinlikle çıkarmak istiyor. Bunun için atılacak ilk adım 8 dolarlık yeni Twitter Blue aboneliği oldu. Bu aboneliğin en çok tepki sürükleyen yanı, 8 doları veren herkesin mavi onay rozeti alabiliyor olması. Geçtiğimiz günlerde bütün olarak bu mevzuda bir adım atan Twitter, para ile satılmayacak yeni bir “resmi” ismi verilen rozet hazırlamıştı.

Yani iki değişik rozet kullanmaya başlayan firma, bunu daha sonra Elon Musk istemediği için iptal etmişti. Ancak bu “resmi” rozeti bugün yeniden aktif edildi. Büyük ihtimalle platformdaki onaylı sahte hesapların çoğalması nedeniyle Elon Musk dahi geri adım atmak vaziyette kaldı. Bu yeni rozet yalnızca hakikat anlamda doğrulanmış devlet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış kişilere veriliyor.

Bu sürecin artta yer alan Esther Crawford, atılan adım için Twitter ’dan şunları aktarmıştı: “Birçok kişi, Blue üzerinden Mavi onay rozeti almış aboneler ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edeceklerini soruyor. Bu ayrımı yaratmak ismine yeni geliştirdiğimiz “Resmi” rozetini tanıtıyoruz. Evvelden doğrulanmış tüm hesaplar “Resmi” etiketini almayacak ve bu etiket satın alınamayacak.

Bu etiketi alacak hesaplar arasında devlet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış kişiler yer alacak. Yeni Twitter Blue ise kimlik doğrulaması içermeyecek, mavi bir onay rozeti ve belirli özelliklere erişim sunan isteğe bağlı ücretli bir abonelik olacak. Hesap cinsleri arasında ayrım yapmanın yollarını sınamaya devam edeceğiz.”

Bu hazırlanan ikinci rozet, bir önceki haberde de aktardığımız üzere herkesin hem fikir olduğu üzere platformdaki kafa karmaşıklıklarını ve dolandırıcı faaliyetleri kesinlikle yasaklamayacak. Bir kere mavi rozet satışı başladığı zaman, yalnızca 8 dolara alınan onaylı hesaplar “resmî müesseseler, şirketler ve kişileri” taklit ederek büyük dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılacak. Elon Musk ’ın bu mevzuda binlerce ihtar ve tepkiye karşın geri adım atmaması inanılmaz duruyor.

Bu arada bu süreç için bir Chrome eklentisi de hazırlandı. Bu aşağıdaki Tweet içerisinde ulaşılabilen eklenti, bir hesabın sahibi olduğu rozetin ne olduğunu net olarak gözler önüne seriyor. Bu sayede mavi onay rozeti için para ödeyenler hemen görülebiliyor.

If you’re confused by the new Twitter Verification feature, I’ve been working with some friends on a Chrome Extension that helps you tell the differencehttps://t.co/zXkwzhXIc1 pic.twitter.com/pHTBswBnnE

— Walter Lim @iWaltzAround November 10, 2022

Twitter ve Elon Musk gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.