Türkiye ’de trafik sigortası özelinde yeni bir yarıyıl başlıyor

13.12.2022
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Türkiye ’de trafik sigortası özelinde yeni bir yarıyıl başlıyor

Sigorta ve Özel Emeklilik Tertip Etme ve Sorgulama Heyeti SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, trafik sigortası özelinde açıklamalarda bulundu.

Mehmet Akif Eroğlu, trafik sigortası mevzusunda yeni bir yarıyıl başlayacağını açıkladı. HaberTürk ’te yer alan habere göre bugünden sonra devingen basamak usulünü uygulayacaklarını anlatan Eroğlu, “Mevcut 7 basamaklı sistem meseleleri çözmüyor. Bu surattan 0 çok tehlikeli sürücüler ve 8 çok iyi sürücüler basamağı getiriyoruz. 5 sene kaza yapmayan sürücüler 8 ’inci basamağa yüzde 50 indirim. Sıfırıncı basamakta bulunanlara yüzde 200 zamlı tarife uygulanacak” diye konuştu. Söylendiği kadarıyla yüzde 50 indirimden 6,5 milyon sürücü faydalanacak. 8 ’inci basamakta 6 bin 62 sürücü olacak. Eroğlu, yol haritasının değişik unsurlarının sigortalı taşıt rakamının artırılması için değişik birimlerle iş birliği, tahkim ve doğrudan tazmin sistemi olduğunun altını çizdi.

Yapılan açıklamaya göre yeni sistem kapsamında Trafik Sigortası Sicil Bilgesi de getiriliyor. 2025 ’deri sonra bu belgeyi ticari taşıt sürücüleri istendiğinde kullanacak. Bu sistem ile trafik canavarlarının çalışması güçleşirken, ağır hatalı olarak kaza yapan sürücülerin rehabilite edilmesi sağlanacak. Filoların maliyetinin ve sürücülerin kazalarının eksiltilmesi oto sigorta mahsullerinin ucuzlaması kastediliyor.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli ise SEDDK ’nın aldığı tüm önlemlende hemfikir olduklarını belirterek, “Bugünden yarına büyük kazanımlar olmasa bile bu meseleyi çözmek için bir yerden başlamak zorundaydık. Yol haritası ehemmiyetli bir basamak” diye konuştu. Mevzudaki daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Trafik sigortası ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.