Küresel olarak en çok satan elektrikli otomobil modelleri

04.12.2022
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Küresel olarak en çok satan elektrikli otomobil modelleri

Üçüncü çeyrek itibarıyla küresel olarak en çok satan elektrikli otomobil modelleri açıklandı. En çok satan vasıta sürpriz olmadı.

Counterpoint ’in araştırma neticelerine göre ciddi biçimde büyüme gösteren 2022 ’nin üçüncü çeyreğinde en çok elektrikli otomobil satan işletme Çin merkezli BYD Auto oldu. İşletme pazarın yüzde 19,7 ’sini eline geçirdi. İkinci sırada yüzde 12,6 pazar payı ile ABD merkezli Tesla, üçüncü sırada yüzde 4,7 pazar payı ile bir başka Çin merkezli işletme Wuling, dördüncü sırada yüzde 4,3 pazar payı ile Almanya merkezli Volkswagen, beşinci sırada ise yüzde 3,2 pazar payı ile yine Çin merkezli GAC Group karşımıza çıktı. Peki en çok satan elektrikli otomobil modelleri hangileri oldu?

Counterpoint ’in bilgilerine göre 2022 ’nin üçüncü çeyreğinde sarih ara farkla en çok Tesla Model Y satıldı. Model Y ’nin özellikle Tesla Almanya fabrikası sonrasında Avrupa ’daki satışları büyük oranda arkasıydı. İkinci sırada Wuling işletmesinin minik boyutlu bir modeli, üçüncü sırada BYD Song modeli, dördüncü sırada ise Tesla Model 3 karşımıza çıktı. Listenin devamını BYD işletmesinin elektrikli vasıtaları domine ederken, en çok satan 10 vasıta listesine Volkswagen yalnızca ID.4 modelini sokabildi.

Daha evvel The Federal Motor Transport Authority tarafından paylaşılan resmi bilgilerde Tesla Model Y, eylül ayında Almanya ’da en çok satan otomobil modeli olmuştu. Anımsamak ismine eylül ayında 9.846 adet Model Y satıldı. Tesla Model 3 ’şan satış sayıyı ise 3.878 adet seviyesinde listelendi. Eylül ayında Almanya ’da 7.095 adet Volkswagen Golf, 5.887 adet Volkswagen Tiguan, 4.517 adet Fiat 500 ve 4.139 adet Opel Corsa satışı asıllaştırılmış. Listenin devamı ise hemen altta yer alıyor:

Tesla, üçüncü çeyrekte 365 binden fazla otomobil üretti, bu elektrikli otomobilleri 343 binden fazla müşteriye eriştirildi. Bu sayılar ile kendi çeyrek rekorunu kıran işletme, artık yapım mevzusunda eskiye oranla çok daha iyi vaziyette bulunuyor. Bunun artta ABD, Almanya ve Çin merkezli kurulan fabrikaların tesiri bulunuyor. İşletme artık çok daha geniş bir skalada, yeni yapım teknikleri ile süratli biçimde otomobil yapımı gerçekleştiriyor.

En çok satan elektrikli otomobil modelleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobili

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.