Alphabet ve Microsoft çeyrek sonuçlarını paylaştı

22.02.2023
9
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Alphabet ve Microsoft çeyrek sonuçlarını paylaştı

Google ’ın çatı firma Alphabet ve yazılım devi Microsoft, dün gece çeyrek sonuçlarını paylaştı. Aktarılan sayılar yeniden oldukça yüksek.

Google ’ın çatı firma Alphabet, son çeyrekte 69 milyar dolar kazanç ve 13,9 milyar dolar net kâr açıkladı. İşletme bir evvelki çeyrekte 69,7 milyar dolar kazanç ve 16 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Yazılım devi Microsoft ise son çeyrekte 50,1 milyar dolar kazanç ve 17,6 milyar dolar net kâr açıkladı. Microsoft ’un bu çeyrekte bilgisayar üreticileri üzerinden gelen Windows kazancı ve Xbox tarafındaki yazılım / servis kazançları bir evvelki çeyreğe oranla düştü. Firmanın Surface ve Xbox teçhizat kazançları ise arkasıydı. Xbox teçhizatları özelinde en çok kazanç getiren mahsullerden birisi Series S reyin konsolu oldu. CEO Satya Nadella, “Xbox Series S alan şahısların yarısı ekosistemimize yeni giriyor” açıklamasında bulundu.

Bu arada işletme Xbox Cloud Gaming odaklı bir balaka da verdi. Microsoft CEO ’su Satya Nadella ’nın açıklamasına göre şimdiye kadar 20 milyondan fazla birey Xbox Cloud Gaming ’i kullanarak reyin akışı reelleştirdi. Bu sayı geçtiğimiz senenin aynı yarıyılında 10 milyon seviyesinde yer alıyordu. Bilmeyenler için eski ismiyle xCloud, yeni ismiyle ise Xbox Cloud Gaming servisi Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor.

Servisi kullanmak için şahısların Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek süratli Wi-Fi ya da LTE bağlantıya ulaşım sağlıyor olması yeterli oluyor. Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için de sunulan hizmet, Microsoft ile Epic Games arasından yapılan ortaklık kapsamında Fortnite oyununa da ev sahipliği yapıyor. 20 milyonluk seviyeye ulaşılmasında bu oyunun büyük etkisi bulunuyor.

Xbox Game Pass Ultimate ile Xbox Cloud Gaming xCloud esasında 100 ’den fazla reyin sunuluyor. Hizmet şu an maalesef aralarında Türkiye ’nin olmadığı 26 değişik ülkede faal olarak kullanılabiliyor. Microsoft ileride destek listesinin genişleyeceğini belirtiyor ancak bu mevzuda süratli adımlar atılmıyor. Hizmetin Türkiye ’ye gelmesi için ya Microsoft ’un Türkiye ’de sunucu açması ya da kurulan Yunanistan merkezli büyük sunucu çiftliğinin bütün olarak faal edilmesi gerekiyor. Türkiye ’de VPN üzerinde iyi bir bulut reyin tecrübeyi elde edilemiyor.

Alphabet, Microsoft ve Xbox Cloud Gaming bilgileri yanında bu da alakanızı çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.