WhatsApp, ekran görüntüsü odaklı gizlilik özelliğini kullanıma alıyor

19.05.2023
2
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
WhatsApp, ekran görüntüsü odaklı gizlilik özelliğini kullanıma alıyor

WhatsApp, geçtiğimiz aylarda ilanını yaptığı ekran görüntüsü odaklı saklılık özelliğini yakında kullanıma alıyor.

WhatsApp, 9 Ağustos tarihinde “Daha Fazla Saklılık, Daha Fazla Koruma ve Daha Fazla Hakimiyet Sağlayan Yeni Özellikler” adlı bir yazı yayınlamış ve tüm detaylarına altta verdiğimiz yenilikleri karşımıza çıkarmıştı. Burada en çok ekran görüntüsü odaklı bir yenilik dikkat toplamış ve burada bütün olarak şunlar aktarılmıştı:

“Bir Defa Görüntülenen İletiler için Ekran Görüntüsü Alınmasını Yasaklama: Bir Defa Görüntüle özelliği, kalıcı bir dijital kayda gereksinim duymayan resimleri veya medyayı paylaşmak için son derecede popüler bir yöntem. Şimdi, daha fazla koruma sunmak için Bir Defa Görüntülenen iletilerde ekran görüntüsü alınmasını yasaklama özelliğini aktifleştiriyoruz. Bu özelliği şu anda test ediyoruz ve yakında kullanıcılara sunacağımız için çok coşkuluyuz.”

İşte bu uzun vakittir test edilen özellik, yakında herkes için çıkışını yapıyor. Zira şirketin uygulamanın en son Android ve iOS beta ’larına beklenen altyapıyı dahil ettiği bulundu. Bu sayede bir defa görüntüle özelliği üzerinden sevk edilen medyaların ekran görüntüsü klasik olarak alınamayacak, aynı zamanda video formatındaki ekran görüntü kaydına da izin verilmeyecek.

Bu altyapı faydalı bir ekstra güvenlik tabakayı getiriyor ancak net olarak yüzde 100 koruma sağlamıyor. Zira isteyenler hali hazırda başka bir makine kullanarak Telefon, tablet, kamera gibi ekrandaki görüntünün resmini çekebilir veya video kaydını alabilir. WhatsApp ’ın bunu yasaklaması özel bir ekran teknolojisi çıkmadığı sürece imkânsız vaziyette.

“Saklılık, WhatsApp ’ın Deoksirübo Nükleik Asit ’sının bir parçasıdır. Bu sebeple, şahsi sohbetlerinizi gözetmek için yeni yollar geliştirmeyi asla bırakmayacağız. İletileşmenin ve aramanın her zaman surat surata sohbetler kadar özel ve tehlikesiz olması gerektiğine inanıyoruz. Sanki iki birey konuşuyor ve çevrede kimse yokmuş gibi olmalı.

WhatsApp, kullanıcıların şahsi aramalarını ve iletilerini varsayılan uçtan uca şifreleme ile korur, böylece amaçlanan akdikeni dışında hiç kimse bunları dinleyemez ve göremez. Ancak bu, saklılığınızı gözetmenin ehemmiyetli parçalarından yalnızca biridir.

Mesajlarınızı güvence altına almak emeliyle seneler içinde, kendi kendini yıkım eden süreli iletiler, sohbet geçmişinizi kaydetmek istediğinizde uçtan uca parolalı yedeklemeler, daha fazla güvenlik için 2 adımlı doğrulama, istenmeyen sohbetleri yasaklama ve bildirme özelliği gibi birden fazla yol sunan yeni saklılık koruma tabakaları ekledik.

Bugün, daha da fazla koruma tabakayı sağlayan ve iletileriniz üzerinde size daha fazla hakimiyet imkânı veren yeni saklılık özelliklerini sunmaktan coşku dinliyoruz. Bunların hepsi, WhatsApp ’ta konuşmalarınızı güvende yakalamak için yaptığımız çalışmaların bir parçası.

-Gruplardan Suskunca Ayrılın: Grup sohbetlerimizi hoşlanıyoruz ama bazıları ebedîye kadar sürmüyor. Herkesin fark etmesine gerek kalmadan bir gruptan saklıca çıkmayı olası kılıyoruz. Artık ayrılırken tüm grup yerine yalnızca idareyiciler bilgilendirilecek. Bu özellik, bu ay tüm kullanıcılara sunulmaya başlayacak.-Çevrimiçi Olduğunuzda Sizi Kimlerin Görebileceğini Seçin: Dostlarımızın veya ailemizin çevrimiçi olduğunu görmek, birbirimize bağlı sezmemize dayanakçı olur, ancak hepimizin WhatsApp ’ımızı özel olarak hakimiyet etmek istediğimiz zamanlar olmuştur. Çevrimiçi görünürlüğünüzü saklı yakalamak istediğiniz anlar için, çevrimiçi olduğunuzda sizi kimlerin görebileceğini ve göremeyeceğini seçme özelliğini sunuyoruz. Bu özellik, bu ay tüm kullanıcılara sunulmaya başlayacak.

Ayrıca, bu yeni koruma tabakalarını duyurmak emeliyle kullanıcıları, WhatsApp ’taki yeni özellikler ve özel sohbetleri korumaya dair değişmez vaadimiz hakkında eğitmek için bir kampanya başlatıyoruz. 

Kullanıcıların bu yeni özellikleri neşeyle kullanacağını ve iletilerini güvende yakalamalarına dayanakçı olacak muhtelif alternatiflerden faydalanacağını umuyoruz. İstediğiniz yeni özelliklerle alakalı geri bildirimlerinizi bilave ediyoruz.”

WhatsApp yenilikleri yanında bu da alakanızı çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan mucizevi televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.