Mercedes-Benz Türk, patent konusunda liderliği sürdürüyor

22.06.2023
3
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Mercedes-Benz Türk, patent konusunda liderliği sürdürüyor

Senenin ilk yarısında en fazla tescil başvurusunda bulunan firma olan Mercedes-Benz Türk, alandaki liderliğini sürdürüyor.

Mevzu hakkında Mercedes-Benz Türk tarafından yapılan açıklamalar şöyle: “2022 senesinin ilk yarısında en fazla tescil başvurusunda bulunan firma olan Mercedes-Benz Türk, Ocak-Ağustos yarıyılında da söz mevzusu alandaki liderliğini sürdürdü. Firma, Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE ekibi 99, Mercedes-Benz Türk Otobüs AR-GE ekibi de 28 olmak üzere senenin ilk 8 ayında toplam 127 adet tescil başvurusunda bulundu. Kamyon ve Otobüs AR-GE takımları ile ehemmiyetli başarılara imza atmaya devam eden Mercedes-Benz Türk ’şöhret 2014 senesinden bu yana toplam tescil başvuru rakamı ise 636 ’ya erişti.”

Mevzu hakkında Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü Dr. Zeynep Gül Koca, “Sektördeki lider konumumuz ve ülkemize olan mesullüğümüz yönünde araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük bir umursuyoruz. Otobüs AR-GE Merkezimizin reelleştirdiği yoğun çalışmaların tescil başvuru rakamlarına da yansıması bizim için büyük bir mutluluk ve motivasyon kaynağı. 2022 ’de de çok ehemmiyetli buluşlara imza atmayı sürdüren Otobüs AR-GE ekibimiz, senenin ilk 8 ayında toplam 28 adet tescil başvurusu reelleştirdi.

Ağır yükler için tavan profili mevzusundaki buluşumuz öne çıkan tescil başvurularımızdan bkocaman. Elektrikli otobüslerde vasıta tavanına çok rakamda makine ve akümülatörün yerleştirilmesi lüzumluluğunu göz önünde bulunduran Otobüs AR-GE ekibimiz bu mevzuda çalışmalar reelleştirdi. Buluşumuz, özellikle elektrikli otobüsler için vasıta tavanında bulunan akümülatör ve taşıyıcılarının bağlantısına imkân veriyor. Reelleştirdikleri başarılı çalışmalar için Otobüs AR-GE ekibimiz başta olmak üzere tüm mesai dostlarıma teşekkür ederim” diye konuştu.

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel ise mevzu hakkında yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi: “2018 senesinde Aksaray ’da kurduğumuz AR-GE Merkezimiz ile kamyon ürün grubu özelindeki çalışmalarımızı süratlendirmemizin pozitif neticelerini almayı bu sene de sürdürdük. Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE ekibi olarak senenin ilk 8 aylık yarıyılında 99 adet tescil başvurusu yaparak geleceğin kamyonlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaya devam ettik. Bu sene tescil başvurusu yaptığımız mevzular arasında depolama alanı tasarımı da yer alıyor.

Bu tescil; tavan kaplamasının kamyon kabinlerinin tavanlarını tek veya birden fazla parça olarak kapladığı gidişatlarda, sürücü ve/veya yolcunun baş üstü bvefatında bir depolama alanı tasarımını mevzu alıyor. Yeni uygulama; karmaşık dizaynların sadeleştirilmesi, parça adetleri, maliyet ve kurulum süresi/emekçiliğinin eksiltilmesi, estetik bir depolama alanının sunulması ve parça hazırlık prosesinin yine belirlenmesi gibi avantajlar sağlıyor. AR-GE ekibi olarak sektöre güzergah veren çalışmalara imza attığımız için onur dinliyoruz.”

İşletme ek olarak şu balakaları da verdi: “Hoşdere Otobüs Fabrikası bünyesinde faaliyetlerine başlayan İstanbul AR-GE Merkezi ile ilk kere 2009 senesinde AR-GE Merkezi Belgesi ’ni alan Mercedes-Benz Türk, bu tarihten itibaren otobüs ve kamyon ürün gruplarında AR-GE çalışmalarına başladı. Firma, 2018 senesinde Aksaray ’da kurduğu AR-GE Merkezi ile kamyon ürün grubu özelindeki çalışmalarına sürat kazandırdı.”

Mercedes-Benz Türk açıklamaları yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.