YouTube, kanal profillerinde faydalı bir Shorts ayrımına gitti

30.04.2023
19
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
YouTube, kanal profillerinde faydalı bir Shorts ayrımına gitti

Video alanının lideri konumunda yer alan YouTube, geçtiğimiz hafta başladığı tasarım aktüellemelerine devam ediyor.

YouTube, TikTok ’un tesiriyle doğan Shorts videolar ile kaynıyor. İşte bütün olarak bu yeni dikey ve kısa video formatı için bir adım atan Google, kanal profillerinde ayrıma gitti. Artık bir kanalın profil sayfasını açtığınız zaman en üstte videolar ile Shorts kategorileri yer alıyor. Başka Bir Deyişle işletme en sonunda hepsini bir arada sunmak yerine bayağı videolar ile Shorts ’ları birbirinden ayırıyor. Bu yakında herkes için açılacak bereketli adım hakkında YouTube kendisi şunları söylüyor: “Geri bildirimlerinize direnerek, tüm kanal sayfalarında Shorts, canlı yayınlar ve bayağı videolar için ayrı sekmeler açmaya başlıyoruz. Bunun, izleyicilerin bir içerik oluşturucunun kanal sayfasını keşfederken en çok ilgilendikleri içerik cinslerini keşfetmelerini kolaylaştıracağını gördük ve bu surattan bunu hepinize sunmaktan coşku dinliyoruz.”

Peki YouTube için daha evvel neler yapılmıştı? Yakında herkes için sevk edilecek yeni tasarım aktüellemesi ile ilk olarak koyu mod çok daha siyah hale getiriliyor. Buna ek olarak artık videolardaki renkler “ambient mode” üzerinden arayüze akıyor. Bu yalnızca koyu arayüz modunda ve dikey modda faal olacak özellik sayesinde video içeriğinden alınan renkler, video penceresinin dışında hafif olarak görünmeye başlayacak. Bu sistemi çalma listelerinde de kullanan olan işletme, artık herkesin videolara parmak açma ile 5.4x ’e kadar zoom yapabilmesine imkân tanıyor.

Yapılan aktüelleme ile beraber YouTube videoları içerisinde dolaşma süreci de kolaylaşıyor. Yeni versiyonda artık videolar içerisinde daha alıngan olarak hareket edilebiliyor. Böylelikle videoda bulunması istenen yer daha öncekine oranla daha kolay biçimde bulunabiliyor. Bu özelliğin mobil yanında masaüstü için de çıkacağı aktarılıyor. Yeni aktüelleme ile abone ol butonu değişiyor, video alternatifleri bir seviye alta çekiliyor. Bu sayede arayüz öğelerin birbirlerinden daha iyi ayrılıyor.

Yeni YouTube adımları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.