Windows 12 için olabilir; yeni bir Windows arayüzü göründü

20.03.2023
3
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Windows 12 için olabilir; yeni bir Windows arayüzü göründü

Windows 11 işletim sistemi üzerine konumlandırılacak Windows 12 işletim sistemi böyle bir arayüz taşıyor olabilir.

Windows 11 ’in yerini alacak mümkün ismiyle Windows 12 işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Windows 11 ’i geliştirirken firma içerisinde “Next Valley” olarak geçen bir sonraki Windows versiyonunu da masada yakalayan yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz günlerde birçok değişik sunum asıllaştırdı. İşte bu sunumlardan bkocamanında yukarıyada gördüğünüz görsel kullanıldı.

Bu görseldeki ekranda Windows 11 ’den daha değişik bir arayüz tasarımı karşımıza çıkıyor. Arayüzün en çok dikkat toplayan yanı havada duran ya da başka bir deyişle yüzer başlat menüsü oluyor. Aynı zamanda bu arayüzün sol üst kısmında hava gidişatı balakası, sağ tarafında sistem ikonları, ortasında ise bir arama çubuğu bulunuyor.

Microsoft ’un bu arayüz tasarımını yaptığı sunum kapsamında “yanlışlıkla” karşımıza çıkardığı düşünülüyor. Daha çok dokunmatik ekranlı aygıtlar odağında hazırladığı düşünülen bu çağdaş arayüz, Windows 12 için gibi duruyor ancak önümüzdeki yarıyılda Windows 11 için de gelebilir. Çok daha net biçimde altta görebileceğiniz bu arayüz, ilerleyen süreçte çok daha değişik hale de getirilebilir.

Windows Central / Zac Bowden

Windows Central / Zac Bowden

Windows 12 bundan evvel de gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla Microsoft, her üç senede bir yeni versiyon karşımıza getirecek “Windows Geliştirme Döngüsüne” geçiş yapıyor. Burada işaretle de Windows 12 işletim sisteminin 2024 senesinde karşımıza çıkarılabileceği iddia ediliyor.

Firma bu büyük aktüelleme için hazırladığı özelliklerin büyük bvefatını W12 ’ye gizleyecek, ancak yeniden de bazı minik özellikler W12 gelmeden evvel W11 için de sevk edilecek. W12 ile tasarımsal açıdan yukarıyadaki haricinde büyük bir farklılık yapmayacağı belirtilen Microsoft, Windows 10 yarıyılında iki senede bir büyük aktüelleme vermiş, Windows 11 için bunun senede bir büyük aktüellemeye düşeceğini aktarmıştı.

Windows 12 ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı eksantrik projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.