Ehliyet için “emniyet kemeri simülasyon eğitimi” şartı getirildi

17.04.2023
4
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Ehliyet için “emniyet kemeri simülasyon eğitimi” şartı getirildi

Türkiye ’de ehemmiyetli olabilecek bir adım atıldı. Ehliyet için “emniyet kemeri simülasyon eğitimi” koşulu getirildi.

Bu verimli mevzuda Millî Eğitim Bakanlığı tarafından bütün olarak şu açıklama yapıldı: “Sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlanmadan evvel tüm sürücü adaylarına emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırmak, emniyet kemeri takmamanın doğuracağı neticeler hakkında uygulamalı olarak balaka edindirmek ve emniyet kemeri kullanımının ehemmiyetini anlatmak emeliyle sürücü adayları emniyet kemeri simülasyon eğitimine tabi yakalanırlar.” Resmî Gazete ’de yayımlanan karar, artık kesin olarak uygulamaya alınacak.

Dün de motosiklet tarafıyla ilgili bir ehliyet haberi ses getirmişti. HaberTürk ’te yer alan habere göre Türkiye ’de Motosiklet Sanayisi Derneği liderliğinde bir komite kuruldu. “Türkiye ’de motosiklet sektörü nasıl büyür, nasıl büyür?” mevzusunu merkeze alan komite, bir çalıştay asıllaştırdı ve buna Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve bazı sektör hissedarları katıldı.

Burada en çok dikkat toplayan mevzu ehliyet ile ilgili oldu. Kurulan komite, söylendiği kadarıyla Avrupa ’da uygulanan B sınıfı ehliyetle 125 cc ’ye kadar olan motosikletleri kullanma izninin Türkiye ’de de yaşama geçirilmesi için çalışmalar yapıyor.

Türkiye merkezli ehliyet tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: DJI imzalı yeni drone modeli

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.