Avrupa Birliği ’nin USB-C kararı ve Apple etrafında oluşan olasılıklar

16.06.2023
4
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Avrupa Birliği ’nin USB-C kararı ve Apple etrafında oluşan olasılıklar

Avrupa Birliği telefonlarda ve öteki elektronik ürünlerde ortak AKILB-C şarj portu kullanılmasını kararlaştırdı. Buna Apple da uymak zorunda.

Kaçıranlar için Avrupa Birliği elektronik atığı eksiltmek ismine Avrupa ’da satılacak telefonlar ve öteki birçok elektronik ürün için ortak şarj portu lüzumluluğu getirmek istiyordu ve bu mevzuda geçtiğimiz aylarda son karar verilmişti. Avrupa ’da satılacak iPhone ’lar dahil birçok yeni nesil elektronik üründe 2024 sonunda AKILB-C portu standart olacak. Geçtiğimiz hafta içerisinde bu karar bütün 602 pozitif rey ile kabul edildi ve net olarak resmileştirildi.

Günümüzde çıkan hemen hemen tüm Android telefon ve tablet modeli AKILB-C kullanıyor. Bu açıdan Avrupa Birliği tarafından devreye alınan yeni mevzuat özellikle iPhone ’larda Lightning kullanmayı sürdüren Apple ’ı ilgilendiriyor. Yeni mevzuat ışığında Apple gelecek iPhone modellerini Avrupa Birliği ülkelerinde satmak istiyorsa AKILB-C portuyla planlamak zorunda kalacak.

Peki Apple burada bütün olarak nasıl bir yol izleyecek? Burada birden fazla ihtimal var. Misalin Apple ’a müteveccih sağlam kaynaklardan Mark Gurman ’a göre işletme 2024 itibarıyla tüm ürünlerini AKILB-C ’ye geçirebilir. Başka Bir Deyişle 2024 ’te çıkacak tüm AirPods, iPad, Mac aksesuarları Klavye fare vb. ve iPhone‘larda AKILB-C portu kullanılabilir.

Ancak Apple bunu yapmama yolunu da seçim edebilir. Avrupa Birliği tarafından alınan karar söylendiği kadarıyla kablosuz şarj altyapısına içermiyor. Bu bağlamda Apple ’ın iPhone ’lardan ve öteki bazı ürünlerinden şarj portunu tamamen kaldırması da muhtemel vaziyette. Bu balaka uzun zamandır gündemde ve artık daha fazla öne çıkarılıyor.

Yakında iPad Pro’larda böyle bir kullanım karşımıza çıkabilir

Hatta Apple ’ın iPad ’lerden de şarj portunu kaldırma tasarıları da bulunuyor. Bir vakittir bu ay tanıtılma olasılığı olan yeni iPad Pro ’lara iPhone ’lardaki gibi MagSafe konulacağı iddia ediliyor. Başka Bir Deyişle yeni iPad Pro ’ları da şarj etmek için AKILB-C kabloya gerek kalmayabilir, değişik MagSafe şarj çözümleri kullanılabilir.

iPhone ’lara ve AirPods ’lara kablosuz şarjı uzun zaman evvel dahil eden Apple, günümüzde birçok bireyin bilgi aktarımı için bile kablo kullanmadığını iyi biliyor ve kulaklık girişine yaptığı gibi şarj / bilgi portunu da tarihe gömmek istiyor. Hatta şirketin reel kablosuz şarj mevzusunda da tasarıları bulunuyor.

Reel kablosuz şarj ya da havadan elektrik aktarımı mevzusunda Xiaomi ve Motorola gibi işletmeler de çalışmalar yapıyor. Bu altyapıda telefonların / elektronik makinelerin yalnızca bir yüzey üzerine konulduğu zaman değil, cebinizdeyken bile şarj olabilmesi hedefleniyor.

Avrupa Birliği kararı ve bağlı Apple tasarıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.