Amazon Alexa için Türkçe dil desteği yolda olabilir

01.04.2023
53
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Amazon Alexa için Türkçe dil desteği yolda olabilir

Alışveriş devi Amazon tarafından geliştirilen gelişmiş dijital asistan Alexa için yakında Türkçe dil dayanağı gelebilir.

Amazon Alexa, Apple Siri ve Google Assistant karşısında çok güçlü bir rakip olarak uzun zamandır yaşamımızda yer alıyor. Türkiye ’de olmasa da yurtdışında çok popüler olan, bunun artta hem Amazon ’un uygun maliyetli mahsulleri hem de geniş çaplı üçüncü parti dayanağı olan dijital asistan, bugün Türkiye ile ilgili bir mevzuda gündeme geldi. Amazon, Alexa ’nın Türkiye merkezli kullanımını geliştirmek ismine test kullanıcısı aramaya başladı. Şirket bunun için belirli bireylere e-posta ile davetiye gönderdi.

Amazon şimdilik bu e-posta üzerinden yüzde 100 net bir balaka vermiyor ancak atılan adım uzun zamandır beklenen Yardımına da işaret ediyor gibi görünüyor. Alexa ’nın rakiplerinde Türkçe dil dayanağı uzun zamandır bulunuyor, Türkiye ’de resmi harekât yapan Amazon ’un artık Alexa ’yı mahallîleştirmesi gerekiyor. Amazon ’un bu adım kapsamında Alexa ’yı esasa alan “Echo” mahsullerini resmi olarak Türkiye ’ye getirmesi de muhtemel görünüyor.

Alexa mevzusunda geçtiğimiz aylarda eksantrik bir çalışma gündeme gelmişti. Afallatan bir adım atan şirket, ileride yaşamını kaybeden yakınların ses kayıtlarını dinleyerek dijital kopyalarını üretebilecek. Bu yalnızca 1 dakikadan az kayıtların bile yeterli geleceği süreç, suni zeka esasında asılcı ses profilleri oluşturacak ve bunlar değişik emeller için kullanılabilecek.

Örneğin bu altyapı sayesinde yaşamını kaybeden bkocamanının sesiyle hikâye dinlenebilecek ya da Alexa ’nın sesi değiştirilerek aramızda olmayan yakınların sesiyle huzur bulmak ismine sohbet etmek için kullanılabilecek.

Las Vegas ’ta tertip edilen Amazon re:Mars konferansı kapsamında tanıtılan teknoloji için Rohit Prasad, “Suni zeka beğendiklerinizi kaybetmenin acısını ortadan kaldıramayacak ancak hatıralarını netlikle kalıcı hale getirecek” ve “Hayallerimiz ve bilim kurgu reel oluyor” açıklamalarını yapıyor.

Amazon Alexa Türkçe dil dayanağı yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı eksantrik projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.