“Vergilerin etkisiyle Türkiye ’de iPhone turizmi patladı”

30.11.2022
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
“Vergilerin etkisiyle Türkiye ’de iPhone turizmi patladı”

Yeni çıkan iPhone 14 modelleri ve alınan vergilerin etkisiyle Türkiye ’de iPhone turizminin patladığı aktarılıyor.

Dünya ’nın haberine göre uslu telefonlarda uygulanan yüksek vergi oranı, taksit hududu ve yurtdışı ile karşılaştırıldığı zaman oluşan maliyet farkı Halen üst seviye birçok telefon yurt dışından alındığı zaman daha ucuz oluyor, seçenek yollardan tedarik alanını patlatmış gidişatta. Sektörden elde edilen bilgiye göre bu sene kopyalamanın 3,9 milyonu, yolcu beraberinde getirilen telefonların ise 500 bin adeti aşması bilave ediliyor. Yurtdışına cep telefonu alma turları tertip edilirken, habere göre şu an pasaport kaydı için Yunan Adaları, Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelere giriş-çıkışlarda rekor kırılıyor.

Bu mevzuda bazı açıklamalarda bulunan Mobil İrtibat Vasıtaları ve Balaka Teknolojileri İş Adamları Derneği MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, “Cep telefonu çoğu ülkede ithal ama gelecek açısından da stratejik ehemmiyete sahip. Bunu efektif olarak kullananlar yarının teknolojisinde söz sahibi olacak. Haliyle bu stratejik mahsulün cari sarihi artırdığı algısından ziyade katma bedeli güzergahında değerlendirmek gerekli. Ayrıca bahsedilen mahsulün toplam ithalattaki hisseyi de yüzde 1 ’in altında” dedi.

Turnacı aynı zamanda “Yapılan birçok araştırmaya göre insanlar cep telefonsuz kalmaktansa aç kalmayı seçim ediyor. Bu sene 11 milyona yakın resmi satışa rağmen en iyimser hipotez ile kopyalamanın yüzde 35 ’e erişmesi 3 milyon 850 bin adet yolcu beraberinin ise 500 bine çıkması bilave ediliyor. Her ikisi de rekor seviyeler. Burada hem ülke hem yurttaş hem de sektör kaybediyor.” açıklamasında da bulunuyor.

Kopyalamanın çözülememesi halinde 5G ’nin hiç konuşulmaması gerektiğini vurgulayan Turnacı, yukarıyadakiler ek olarak “15 yıldır bu mesele çözülemiyor. Yüzde 35 ’deri aşırısı kayıt dışı olan sektörün ayakta kalması olası değil. Yanı gizeme yüksek vergiler sebebi ile yurtdışında cep telefonu alma turları tertip edilir hale geldi. Yunan adalarına günübirlik ziyaretlerde rekor kırılıyor. Bu stil mahsuller için kullandırılan harcayıcı kredileri rekor kırıyor. Tefeci faizi ile telefon alan yurttaşlarımız var. Gözlemliyor, karşı karşıya kalıyoruz” açıklamasını da yaptı.

Yeni iPhone ’ların “acı veren” Türkiye maliyetlerini kısaca hatırlarsak iPhone 14 30.999 TL‘den başlıyor. 14 Plus için başlangıç maliyeti 34.999 TL. 14 Pro için başlangıç bütün 39.999 TL. 14 Pro Max ise bütün 43.999 TL‘den başlıyor. Bu model en üstte fantastik biçimde 57 bin TL ’ye kadar çıkıyor.

Yeni telefonlar için Apple ’dan gelen özel açıklamalar ise şöyle:

14 ve 14 Plus: Popüler 6.1 inç tasarıma yeni ve daha büyük 6.7 inç boyutunu da ilave eden yeni modeller, yeni çift kamera sistemi, Trafik Kazası İdrak Etme, uydu üzerinden Acil SOS ile uslu telefon sektöründe bir ilk olan güvenlik servisi ve iPhone ’daki en uzun batarya ömrü özellikleriyle geliyor.

14 ve 14 Pro: Her iki model de Hep Sarih ekrana, bir iPhone ’da ilk kere sunulan 48 MP kameraya, Trafik Kazası İdrak Etme ve uydu üzerinden Acil SOS özelliklerine sahip ve Dynamic Island sayesinde etkinlikler ve bildirimler almak için yeni ve inovatif bir yol sunuyor.

iPhone ayrıntıları yanında bu da alakanızı çekebilir: Sony ’den yeni PS5 reyin kumandası

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.