Amazon, uzaydan internet projesi Project Kuiper için kalkışlara hazır

21.06.2023
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Amazon, uzaydan internet projesi Project Kuiper için kalkışlara hazır

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürerken, Amazon da kendi uzaydan internet projesi Project Kuiper üzerinde çalışıyor.

SpaceX ’in Starlink projesi biliyorsunuz tüm dünyaya uzaydan internet getiriyor. Bu servisin benzeri üzerinde “Project Kuiper” ismi altında alışveriş devi Amazon da çalışıyor. Amazon en son bu proje kapsamında ilk uyduları 2022 ’nin sonunda ABL Space Systems imzalı roket ile uzaya taşımayı tasarlıyor haberiyle gündeme gelmişti. Burada prototip olarak iki değişik uydunun yörüngeye çıkarılacağı aktarılmış, KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 adlı bu prototip uyduların test için kullanılacağı söylenmişti.

Şimdi ise geliştirilen ilk iki prototip Project Kuiper uydusunun 2023 ’nam ilk çeyreği içerisinde United Launch Alliance imzalı Vulcan Centaur roket ile pespaye dünya yörüngesine taşınacağı duyuruldu. Daha evvel söylendiği kadarıyla işletme proje için şimdiden 83 değişik roket kalkışı satın aldı. Burada kalkışlar için üç değişik roketin kullanılacağı aktarılırken, süreçte Arianespace, United Launch Alliance ve Amazon kurucusu Jeff Bezos ’un sahibi olduğu Blue Origin şirketleri ile çalışılacağı bilinen ayrıntılar arasında yer alıyor.

83 değişik misyonu beş senelik bir yarıyılda asıllaştırmak isteyen Amazon ’un Project Kuiper kapsamındaki ilk maksadı pespaye dünya yörüngesine 3.236 değişik uydu çıkarmak ve genel Dünya içermesi sağlamak olacak. İşletme bu uydular ile özellikle şehirlerden uzak bölgelere düşük gecikmeli ve yüksek süratli internet sağlayacak.

Amazon ile SpaceX arasında uzaydan internet özelinde bir mesele de çıkmıştı. SpaceX, geçtiğimiz sene uzaya sevk edilecek 30 bin adet yeni Starlink uydusu için FCC ’den onay aldı. Ancak burada daha sonra seçilecek iki değişik yörünge için onay alındığı aktarıldı. Amazon işte bütün olarak bunu kabul etmedi ve sürece tepki gösterdi. Burada bütün biçimde sarih ve net olunması isteniyor.

Bu mevzuda Twitter ’dan konuşan Elon Musk, Jeff Bezos ’un sırf SpaceX ile bütün zamanlı biçimde legal olarak uğraşmak için emekli olduğunu belirten bir yollama bile yaptı. Burada emeklilikten maksat, Jeff Bezos ’un geçtiğimiz sene Amazon ’un CEO ’luk misyonunu bırakmış olmasıydı.

Amazon uzaydan internet projesi yanında bu da alakanızı çekebilir: Samsung imzalı garip projektör Freestyle

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.