iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği ile bir “roller coaster” sorunu yaşanıyor

20.02.2023
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği ile bir “roller coaster” sorunu yaşanıyor

iPhone 14 serisinde yer alan en ehemmiyetli özelliklerden trafik kazası algılama altyapısı, bir problem ile gündemde.

Kaçıranlar için iPhone 14 ailesindeki her telefonda hayati bir trafik kazası algılama özelliği yer alıyor. Apple bu özelliği kendisi şöyle açıklıyor: “Tüm modeller en çok gereksinim dinlenen anda acil takviye sağlayabilen çığır açıcı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. 256 G ’ye kadar G gücü ölçümlerini algılayabilen yeni çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni yüksek zinde aralıklı jiroskop sayesinde, iPhone ’daki Trafik Kazası Algılama özelliği şimdi ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirdiğinde veya iPhone ’una erişemediğinde acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor.

Bu özellikler; şimdi kabin basıncındaki farklılıkları algılayabilen barometre, sürat farklılıkları için ek giriş sağlayan GPS ve ciddi trafik kazalarında tipik olarak dinlenen yüksek gürültüleri tanıyabilen mikrofon gibi mevcut bileşenleri temel alıyor. Bir milyon saatten fazla gerçek sürüş ve trafik kazası kaydı bilgileriyle eğitilen Apple tasarımı gelişmiş hareket algoritmaları, daha da yüksek doğruluk sağlıyor.”

Peki bu özellik Apple ’ın hakimiyetli testleri dışında da çalışıyor mu? Daha evvel yapılan birden fazla teste göre bunun cevabı evet. Sistem büyük yanında minik sayılacak darbelerin olduğu çarpmaları algılıyor ve bir zaman sonra devreye girerek kaza konumuna takviye göndermek için bildirim gerçekleştiriyor. Ancak sistem istenmeyen vaziyetlerde de çalışıyor.

Misalin yeni ortaya çıktığı kadarıyla trafik kazası algılama sistemi herhangi bir kazası yokken roller coaster üstünde de çalışıyor. Sistemin roller coaster ile tur atılırken oluşan güçlü hareketleri otomobil kazası varsaydığı ve otomatik olarak 911 ’i aradığı aktarılıyor. Bu surattan güvenlik güçlerinin kıymetli zamanını boşa tükettiği aktarılan sistem, yüksek olasılıkla Apple tarafından bu koşullarda test edilmedi ve bu sahte ihtarlara karşı ciddi bir güncelleme alması gerekiyor.

Apple ’ın bu mevzuda çok geçmeden bir iOS güncelleme yayınlaması bilave ediliyor. Sistem kâğıt üzerinde gerçekten çok verimli, otomobil kazalarını iyi seviyede algılıyor ancak bu stil sahte ihtarlar gerçekten devasa zaman kaybı yaratabiliyor. Zira iPhone 14 ’lerin sahipleri aralıksız olarak çoğalıyor, milyonlarca şahıs yeni telefonlardan satın alıyor.

Trafik kazası algılama özelliği Apple Watch SE 2, Apple Watch Series 8 ve Apple Watch Ultra uslu saat modellerinde de yer alıyor. Hatta teknoloji devi bu mevzuda şunu aktarıyor: “Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü istikametlerinden hatasız biçimde faydalanarak kullanıcıların desteğe tesirli bir biçimde erişmelerine imkân veriyor.

Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma ihtimali yüksek olan Apple Watch ’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için ulaşım alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.”

iPhone 14 serisinin kaza algılama özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata ’dan yeni hava taşıtı

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.