iOS 16.1 güncellemesinin çıkacağı tarih verildi

25.03.2023
3
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
iOS 16.1 güncellemesinin çıkacağı tarih verildi

Apple, kullanıma sunduğu iOS 16 işletim sistemi üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Çok yakında iOS 16.1 geliyor.

iOS 16 İşletim sistemi için en son ayrıntılarına burada yer verdiğimiz iOS 16.0.3 aktüellemesini indirmeye sunan Apple, bilave edilen iOS 16.1 işletim sisteminin ise 24 Ekim tarihinde iPadOS 16 16.1 ve macOS Ventura ile beraber indirmeye açılacağını duyurdu. Peki ilk büyük iOS 16 aktüellemesi ile neler gelecek? Bu versiyon ile ilk olarak iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ’e özel Dynamic Island ’a bir ekleme yapılacak. Yeni versiyonda MLB, NBA ve Premier League karşılaşmalarının canlı skorları dolaysız olarak Dynamic Island üzerinden gösterilecek.

Bu sayede maçların skor gidişatı ekstra bir operasyon yapmadan devamlı olarak takip edilebilecek, Dynamic Island üzerine basıldığı zaman son golü kimin attığı basitlikle görülebilecek. Bu özellik ilk düzeyde ne yazık ki aralarında Türkiye ’nin olmadığı belirli ülkelerde faal edilecek.

Yeni versiyon ile Wallet üzerinden dijital anahtar paylaşımı ile iCloud Paylaşılan Resim Arşivi de kullanıma sunulacak. Bu ikinci özelliği Apple kendisi şöyle açıklıyor: “iCloud Paylaşılan Resim Arşivi, altı adede kadar kullanıcının ortak çalışabileceği, katkıda bulunabileceği ve sevincini çıkarabileceği ayrı bir iCloud arşivi sayesinde ailelere resimleri meselesiz biçimde paylaşmanın yeni bir yolunu sunuyor. Kullanıcılar şahsi arşivlerindeki mevcut resimleri paylaşmayı seçim edebiliyor ya da başlangıç tarihine veya resimlerdeki bireylere göre paylaşımda bulunabiliyor.

Dileyen kullanıcılar Kamera uygulamasındaki yeni açma/kapatma düğmesini kullanarak resimleri otomatik olarak Paylaşılan Arşiv ’e gönderebiliyor. Ayrıca kullanıcılar, Paylaşılan Resim Arşivi ’ndeki katılımcıların bulunduğu resimleri paylaşmaları için uslu teklifler alıyor.

Paylaşılan Resim Arşivi ’ndeki tüm kullanıcılar, paylaşılan resim veya videolar ekleme, bu içerikleri silme, tertip etme ya da gözde olarak işaretleme ulaşımına sahip oluyor. Böylece paylaşılan resim ve videolar her kullanıcının Hatıralar ve Öne Çıkan Resimler bvefatında görünüyor ve herkes ailesiyle paylaştığı anları yine yaşayabiliyor.”

iOS 16.1 ile beraber Canlı Faallikler altyapısı da genel olarak kullanıma alınacak. Apple bu özellik için kendisi şunları aktarıyor: “Canlı Faallikler, kullanıcıların spor karşılaşmaları, idmanlar, taşıt paylaşımı veya yemek siparişi gibi aktiflikleri doğrudan Kilit Ekranı ’ndan hakikat zamanlı olarak takip etmelerine dayanakçı olan yeni bir özellik.”

iOS 16.1 için başka ayrıntılar da var. Apple, iOS 16 ile bazı iPhone kullanıcılarına batarya yüzdesini sayısal olarak vaziyet çubuğunda gösterme imkânı tanıdı. Ancak bu basit imkân eksantrik biçimde her iPhone ’a açılmadı.

Vaziyet çubuğundaki yeni batarya göstergesi, iOS 16 ’yı alan iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modellerinde faal edilmedi. Bu vaziyet yeni aktüelleme ile değişecek. Apple, yeni versiyon ile bazı şahısların pek de beğenmediği bu yeni göstergeyi iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini ve iPhone 13 mini modellerine de ekleyecek.

iOS 16.1 ile aynı zamanda Türkiye ’de sarih olmayan egzersiz odaklı Fitness+ hizmeti, yalnızca iPhone üzerinden kullanılabilir hale gelecek. Bu sayede kullanıcıların hizmetten faydalanmak ismine bir Apple Watch sahibi olması gerekmeyecek. Yeni işletim sistemi aktüellemesi ile “pak enerji” odaklı şarj özelliği de kullanıma sunulacak.

İlk düzeyde yalnızca ABD ’ye özel olacak bu yeni özellik, iPhone ’ların karbon ayak izini eksiltmeyi kastediyor. Teknoloji devine göre bu özellik faal edildiği zaman şarj süreci şebekenin daha pak enerji kaynakları kullandığı zamanlara göre ayarlanacak ya da Apple ’ın deyişiyle pak enerjinin kullanıldığı zamanlara göre optimize edilecek.

Yeni versiyon ile Apple Store ayarlarına uygulama odaklı bir alternatif de dahil edilecek. “Uygulama içi içerikler” başlıklı alternatif faal edildiği zaman, yeni indirilen uygulamalar arka tasarıda açılacak ve bünyesindeki ana içerikler yüklenecek. Bu sayede uygulama ilk kere açıldığı zaman bekleme olmadan hemen kullanıma geçilebilecek.

iOS 16.1 aktüellemesi ile birçok yaşanan problemi Sık sık çıkan kopyala yapıştır göstergesi gibi ortadan kaldıracak ve kusurları arınacak olan Apple, bireylere “Wallet” uygulamasını silme kaderi tanıyacak ve ayrıntılarına burada yer verdiğimiz Matter ile ayrıntılarına burada yer verdiğimiz uydu üzerinden Acil SOS sistemleri özelinde de temel aktüellemeleri yapacak.

iOS 16 işletim sistemi birçok iPhone modeline fiyatsız olarak sevk edildi. Bu modeller bütün olarak şunlar:

-iPhone 13-iPhone 13 mini-iPhone 13 Pro-iPhone 13 Pro Max-iPhone 12-iPhone 12 mini-iPhone 12 Pro-iPhone 12 Pro Max-iPhone 11-iPhone 11 Pro-iPhone 11 Pro Max-iPhone XS-iPhone XS Max-iPhone XR-iPhone X-iPhone 8-iPhone 8 Plus-iPhone SE 2. nesil veya daha yeni modeller

iOS 16 ve iOS 16.1 ayrıntıları yanında bunlar da alakanızı çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.