Meta, Facebook ve WhatsApp odaklı güvenlik adımları ile gündemde

14.06.2023
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Meta, Facebook ve WhatsApp odaklı güvenlik adımları ile gündemde

Meta, Facebook ve WhatsApp odaklı güvenlik adımları ile gündemde. Şirket birçok güvenlik tehlikesiyle uğraşıyor.

Çatı firma Meta, bugün güvenlik odaklı iki ehemmiyetli büyüme ile gündeme geldi. Şirket ilk olarak toplamda 1 milyondan fazla WhatsApp hesabı çalan uygulamaların geliştiricilerini dava etti. Resmi olmayan bu WhatsApp odaklı Android uygulamalarının hem APK formunda hem de Play Store üzerinden dağıldığı aktarılıyor. Meta, uzun zamandır bireylere Play Store ya da resmi siteleri haricinde WhatsApp uygulaması yüklememeleri gerektiğini öğütlüyor. Ancak yeniden de böyle uygulamalar kullanalar bulunuyor.

Bugün yapılan ikinci bülten ise WhatsApp büyümesine oranla daha büyük oldu. Meta, Facebook giriş balakalarını çalan bütün 400 ’den fazla Android ve iOS uygulamasını tespit ettiklerini belirtti. Bu uygulamaları Apple ve Google ile ortak çalışarak resmi uygulama marketlerden kaldırdıklarını belirten Meta, bu hasarlı uygulamaların kendilerini resim editörleri, oyunlar, VPN hizmetleri, iş uygulamaları ve değişik dayanakçı programlar olarak sakladığını belirtiyor.

Bu altyapıda bireyler lüzumları için misalin bir resim uygulaması indiriyor ancak bu uygulamanın temel emeli Facebook giriş balakalarını çalmak oluyor. Kullanıcıların özellikle hasarlı resim uygulamaları üzerinden hedef alındığını belirten Meta, bahsi geçen uygulamaların hemen hepsini hazırladığı buradaki listede paylaşıyor.

Bu adsal olarak listelenen ve toplamda 1 milyondan fazla indirildiği düşünülen uygulamalar şu an Apple App Store ya da Google Play Store içerisinde yer almıyor. Ancak şayet yüklendiyse telefonlardan manuel olarak silinmesi gerekiyor. Şayet bu uygulamalardan bkocamanını yükleyip Facebook hesabınız ile giriş yaptıysanız, giriş balakalarınızı hemen değiştirmeniz gerekiyor.

Meta, Facebook ve WhatsApp adımları yanında bu da alakanızı çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan olağanüstü televizyon: C Seed N1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.