Bebekler anne karnında tat ve kokuya tepki veriyor

24.05.2023
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Bebekler anne karnında tat ve kokuya tepki veriyor

Bilim dünyası birçok değişik mevzuda çalışmalar yapıyor. Bu sefer bulunan bilgilerin merkezinde bebekler yer alıyor.

Durham Üniversitesi, Fetal ve Neonatal Araştırma Laboratuvarı, Psikoloji Bvefatı ’nde lisansüstü tahlilci olarak görev yapan Beyza Üstün ’şan liderliğinde reelleştirilen araştırmaya göre bebekler anne karnında tat ve kokuya tepki veriyor, belirli olgunluktan sonra annenin yediklerine göre surat ifadelerini bile değiştiriyor. Reelinde birçok anne bu vaziyeti hissedebiliyor. Çoğu anne bebeklerinin belirli gıda veya meşrubatlara fantastik derecede duyarlı olduğunu aktarıyor ve belirli besinleri harcadıktan sonra bebeklerinin dargın bir biçimde tekme attığını veya dönmeye başladığını söylüyor.

Yeni araştırma ile bu süreci yukarıyada da görebileceğiniz üzere görselleştiren ve ilk kere dolaysız delil elde eden araştırma ekibi, burada uzun zamandır kullanımda olan 4D ultrason teknolojisinden dayanak alıyor. 4D ultrason ile anne karnından üç boyutlu görüntü alabilen takım, bir anne “havuç” harcadığı zaman bebeğinin tebessümdüğünü, “kıvırcık lahana” harcadığı zaman ise ağlıyormuş gibi bir surata geçiş yaptığını karşımıza getiriyor.

Görüntüleri anne besini harcadıktan 20 dakika sonra tutan ve yiyecek evveli bir hakimiyet taraması da kaydolan analistler, süreçte 100 değişik hamile kadın üzerinde testler asıllaştırmış ve büyük oranda benzer bir netice elde etmiş.

Araştırma üzerinde çalışmalarına bebek doğduktan ve katı yiyecek ile beslenebilir hale gelene kadar devam edeceklerini aktaran takım, bu sayede havuç ve kıvırcık lahanaya müteveccih tepkinin daha sonra değişip değişmediğini görecek.

Bebekler için bulunan eksantrik netice yanında bu da alakanızı çekebilir: Corsair ’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.