Yeni PlayStation 5 sürümleri ile Operon Plus ’a geçildiği ortaya çıktı

24.05.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Yeni PlayStation 5 sürümleri ile Operon Plus ’a geçildiği ortaya çıktı

PlayStation 5, çıkan yeni sürümleriyle daha hafif hale getirildi. Peki bunun arkasında bütün olarak ne yer alıyor? Bu mevzuda yeni ayrıntılar var.

PlayStation 5 için imalden 2020 ’de çıkarılan diskli sürüm 4,5 kilogram, dijital sürüm ise 3,9 kilogram ağırlığa sahipti. İmalden 2021 ’de çıkarılan diskli sürüm 4,2 kilogram, dijital sürüm ise 3,6 kilogram ağırlığa indi. Kısa süre evvel çıkan diskli sürüm ise 3,9 kilogram, dijital sürüm ise 3,4 kilogram ağırlık seviyesine sahip. Çıktığından bu yana ciddi oranda zayıflayan konsol, bu farkı içeride yapılan donanımsal farklılar ile yaratıyor. Daha evvel bunların bazıları ortaya çıkmıştı.

Örneğin konsol için en son çıkan “1200” kod isimli sürümün soğutma sistemini ciddi biçimde ufalttığı bulunan Sony, bu modelde daha minik bir anakart kullanıyor ve SSD bağlantı kısmında da farklılığa gitmiş vaziyette. Yapılan testlere göre bu farklılıklar performansı olumsuz etkilemiyor. Yapılan testlerde konsolun en son versiyonu ile aynı performansı Efor ve ısı 20-30 watt daha az enerji tüketerek sunduğu ortaya çıktı.

Şimdi ise tüm bu farklılığın esasında uyuyan ana neden şimdi bulundu. Sony, yeni PS5 sürümleri ile Oberon SoC ’den Oberon Plus SoC birimine geçiş yaptı. İşletme bu geçiş ile beraber 7 nm ’den 6 nm seviyesine indi. Harekâtçı imal sürecinde daha düşük “nm” bedeli, birim alandan alınan bereketi artırdığı için daha iyi sonuçlar getiriyor.

Bu bağlamda PS5 ’in 6 nm Oberon Plus SoC ’si, bir evvelki sürümden yüzde 15 daha az yer kaplıyor, aynı performansı daha az ısıyla sunuyor ve Sony ’nin daha iyi maliyet-performans dengesi kurmasına destekçi oluyor. Oberon Plus SoC ile beraber ana AMD Zen2 ve RDNA2 grafik esası ise değişmiyor. Başka Bir Deyişle yeni PS5 sürümleri oyunları ilk sürümlerden daha iyi oynatmıyor.

Xbox Series X ve Xbox Series S konsollar şu an 7 nm seviyesinde ve ileride bunun da değişmesi, Microsoft ’un da çok fazla gündeme getirmeden “X” ile “S” özelinde 6 nm seviyesine inmesi bekleniyor.

Bu arada kaçıranlar için konsol için kısa süre evvel üzücü bir maliyet zam haberi verildi. Avrupa özelinde konsolun diskli versiyonu artık 500 euro yerine 550 euro maliyetle satılıyor. Dijital sürüm ise 400 euro seviyesinden 450 euro seviyesine çıkmış vaziyette. Bu bağlamda PlayStation 5 Türkiye maliyetine de zam yapıldı. Bu mevzuda şu açıklama paylaşılmıştı:

“Herkesi derinden etkileyen global ekonomik belirsizlik, yüksek enflasyon sayıları ve döviz kurlarında yaşanan dengesizlik birçok sektör üzerinde baskı yaratıyor. SIE, bu zorlu ekonomik şartlar sebebiyle, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Kanada bölgelerindeki seçili pazarlarda PlayStation 5 konsolunun tavsiye edilen perakende satış maliyetlerini aktüelleme kararı aldı. Türkiye ’deki yeni tavsiye edilen perakende satış maliyetleri şöyle; 

PS5 Diskli Sürüm – 13.199 TL
PS5 Dijital Sürüm – 11.199 TL

Mevcut küresel ekonomik koşullar sebebiyle bir gereklilik haline gelen bu maliyet çoğalışıyla birlikte SIE, öncelikli olarak PlayStation 5 tedarik vaziyetini iyileştirerek, olası olduğunca fazla oyuncuya erişmek için çalışmalarını sürdürüyor.”

PlayStation 5 ayrıntıları yanında bu da ilginizi Çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.