iPhone 14 serisinin uydu bağlantı özelliği kullanıma çıkıyor

28.12.2022
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
iPhone 14 serisinin uydu bağlantı özelliği kullanıma çıkıyor

Dört değişik modelden oluşan iPhone 14 ailesinde bir uydu üzerinden acil SOS özelliği bulunuyor. İşte bu özellik için çıkış yurt dışında başlıyor.

iPhone 14 ailesi kaçıranlar için 14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max modellerinden oluşuyor ve bu modellerin hepsinde uydu üzerinden acil SOS özelliği yer alıyor. Telefonlar alındıktan sonraki iki sene boyunca fiyatsız olarak kullanılabilecek Sonrası için alınacak fiyat hali hazırda belli değil bu özellik, Apple tarafından telefonların sürüklemediği acil vaziyetlerde hayat kurtarması için planlandı. Bugün yapılan resmî açıklamaya göre özellik ABD ve Kanada merkezli olarak kasım ayı bitmeden Net tarih yok ancak son hafta olabilir kullanıma çıkıyor.

Apple bu süreçte Globalstar şirketi ile ortaklık kuruyor ve uydu üzerinden acil SOS özelliği için bütün 450 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını duyuruyor. Bu yatırımın büyük bvefatı Apple ’ın resmi bültenine göre Globalstar ’a gitmiş vaziyette. Apple ’ın şirket müdürü Jeff Williams, “Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, Amerikan yaratıcılığı ve teknolojisinin nasıl hayat kurtarabileceğinin müthiş bir misali” diyor ve ilave ediyor:

“Bu hizmetin ABD ’nin önde gelen işletmeleri tarafından sağlanmasından ve kullanıcılarımızın lüzum dinlemeleri halinde acil vaziyet hizmetlerine ulaşabileceklerini bilerek şebekeden uzak bölgeleri keşfedebilmelerinden onur dinliyoruz.”

Apple uydu üzerinden acil SOS özelliği hakkında bilinmesi gereken temel balakaları şöyle aktarıyor:

“iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir biçimde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine ileti yollama imkânı tanıyor. Uydular düşük byemin genişliğine sahip hareketli gayeler olduğu için iletilerin eriştirilmesi dakikalar sürebiliyor.

Her saniye çok ehemmiyetli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının vaziyetini değerlendiren birkaç hayatsal suali evvelden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sualler ve takip iletileri, Apple ’dan eğitim almış ve kullanıcı ismine takviye isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor.

Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan vaziyetlerde kullanıcıların Bul özelliğinden faydalanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkân tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor.”

Peki bu sistem bütün olarak nasıl çalışıyor? Sistemin temelinde söylendiği kadarıyla Qualcomm X65 5G modem bkocamanımı yer alıyor ve bu modem “Band N53” frekansını kullanabiliyor. iPhone 14 ’ler bu frekans üzerinden Globalstar ’ın uyduları ile bağlantı kurabiliyor. Telefonlarda uydu üzerinden acil SOS için Apple tarafından özel olarak geliştirilen bazı radyo frekansı ekipmanları da yer alıyor. Aynı zamanda süreç için Apple tarafından özel bir yazılım temeli de hazırlanmış vaziyette.

iPhone 14 çabuksu ve uydu özelliği yanında bu da alakanızı çekebilir: Bütün 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.