Blue Origin imzalı New Shepard roket son görevde patladı [Video]

02.04.2023
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Blue Origin imzalı New Shepard roket son görevde patladı [Video]

Dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos, kendi uzay işletmeyi Blue Origin ile bu sefer ciddi bir sorun yaşadı.

Özel uzay işletmeyi Blue Origin, bugün NS-23 misyonuna çıktı. Bu misyonda New Shepard roket modeli kullanıldı ve pespaye dünya yörüngesine değişik yükler çıkarılması kastedildi. Fakat işletme bu misyonda başarılı olamadı ve New Shepard semanda yükselirken kaybedildi. Fakat bu olumsuzluktan bir pozitif tablo ortaya çıktı. New Shepard roket modelinin ucundaki insan taşıma özellikli kapsül Bu misyonda insan yoktu, rokette yaşanan sorun algılanır idrak edilmez dağıldı ve paraşütleriyle hasar görmeden yere indi. Şayet o kapsül içerisinde insanlar olsaydı, yaşanan soruna karşın tüm takım sağ salim yere inebilecekti. Bu hayati güvenlik sistemi bilave edilmedik hakikat bir gösterim ile bir kere daha geçer anekdot aldı.

New Shepard roket modelinde yaşanan sorunu, roketin önündeki kapsülün sorun anında ayrılmasını ve kapsülün paraşütleriyle beraber yere inişini dolaysız olarak sayfanın üstündeki videonun 1 saat 22. dakikasından sonra izleyebilirsiniz. Ayrıca alttaki video paylaşımı da bütün olarak bahsettiğimiz o anı karşınıza getiriyor:

Booster failure on today ’s uncrewed flight. Escape system performed as designed. pic.twitter.com/xFDsUMONTh

— Blue Origin @blueorigin September 12, 2022

Peki Blue Origin bundan evvel neler yaptı? İşletme son sınamalarda hiçbir sorun yaşamadı ve birçok sivil misyona çıktı. Üzerinden geçmek ismine NS-22 vazifeyi kapsamında uzaya Coby Cotton, Mário Ferreira, Vanessa O ’Brien, Clint Kelly III, Sara Sabry ve Steve Young çıkarıldı.

NS-21 vazifeyi kapsamında uzaya Evan Dick, Katya Echazarreta, Hamish Harding, Victor Correa Hespanha, Jaison Robinson ve Victor Vescovo çıkarıldı.

Blue Origin ’in ilk insanlı görevindeyse Jeff Bezos yanında kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Mary Wallace Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen uzaya çıkış yapmıştı. Bir sonraki Blue Origin vazifesinde ise Star Trek dizisinde Kaptan Kirk‘i canlandıran dünyaca ünlü oyuncu William Shatner uzaya gitti.

1931 doğumlu 90 yaşındaki Shatner, uzaya çıkış yapan en yaşlı insan oldu. Bu misyonda kısa bir süre için yerçekimsiz civar tecrübeyi elde eden ve sorunsuz olarak geriye dönen Shatner yalnız değildi. Onunla beraber Chris Boshuizen, Glen de Vries ve Audrey Powers da kısa süreli de olsa uzayın tadına varmıştı.

NS-19 ismi verilen insanlı Blue Origin vazifesinde uzaya altı değişik birey çıkarıldı. Bu bireyler Laura Shepard Churchley, Michael Strahan, Evan Dick, Dylan Taylor, Cameron Bess ve Lane Bess olmuştu.

NS-20 ismi verilen misyonda ise Marty Allen, Sharon Hagle, Marc Hagle,  Jim Kitchen ve George Nield uzaya sevk edilmişti. Misyonda aynı zamanda Pete Davidson ’un yerini alan, New Shepard ’in mimarı Gary Lai de yer almıştı

Blue Origin vazifeyi yanında bu da alakanızı çekebilir: Ferrari ’nin nefes kesen otomobili ile tanışın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.